העלמת צלקות עם או בלי ניתוח

רוב בני האדם –  נשים וגם גברים,  צעירים וגם מבוגרים – מעדיפים את העור שלהם חלק ואחיד.  צלקות מכל הסוגים עלולות להיות מפגע אסתטי ,לפגוע בדימוי העצמי ובביטחון העצמי. שיטות טיפול מתקדמות מאפשרות להעלים צלקות בקלות יחסית ובאחוזי הצלחה גבוהים מאוד – ולכן גם אם במרבית המקרים הרקמה הצלקתית לא יוצרת בעיה רפואית, אלא “רק” אסתטית, כדאי לטפל בכך. בעמוד זה תמצאו מידע מפורט על צלקות, על הגורמים להיווצרותן, על המקרים שבהם ניתן להעלים אותן או לכל הפחות לטשטש אותן במידה משמעותית כך שהן כמעט ולא יבלטו, על הציוד המשוכלל שבעזרתו מתבצעת הסרת הצלקות, על תופעות הלוואי של הטיפול וכמו כן תשובות לשאלות נוספות שיעזרו לכם להחליט האם להעלים גם את הצלקת שלכם.

מהי צלקת ואילו צלקות ניתן להעלים?

צלקת היא למעשה ניסיון של העור לתקן את פגיעה או פגם בעצמו. הניסיון מתרחש כשישנה פגיעה בשכבת עור עמוקה, זו שנקראת דרמיס ואשר נמצאת מתחת לשכבה הנראית עין, האפידרמיס. ברוב המקרים התיקון מושלם בלי שיישארו סימנים, פרט לאדמומיות קלה שנעלמת מעצמה לאחר פרק זמן לא ארוך מדי. בנסיבות מסוימות, התיקון – שמבוסס על ייצור סיבי קולגן – מוביל להיווצרות רקמה צלקתית.

רקמה צלקתית אינה זהה לרקמת עור רגילה, ולכן היא בולטת. כשהיא ממוקמת במקום שמושך אליו תשומת לב, ובפרט בפנים אבל לא רק, החריגות תפגע באופן שבו האדם רואה את עצמו ולכן גם בביטחון העצמי וביכולת ליהנות מאיכות חיים מלאה.

הגורמים הנפוצים ביותר להיווצרות צלקות הם:

  • חתך עמוק בעור – כשהפציעה, מכל סיבה שהיא, מגיעה לשכבות עור עמוקות, הסיכון להתפתחות צלקת גבוה.
  • פצעי אקנה – פצעי בגרות, או בכינוי המוכר חצ’קונים, שלא טופלו באופן מקצועי עלולים להתפתח לכדי צלקת. בדרך כלל מדובר בצלקות שקועות שנקראות גם חטטים.
  • ניתוח – חלק גדול מהניתוחים, גם אלה מחויבי המציאות בגלל מחלה או פציעה וגם אלה שהאדם מבקש לעבור מסיבות אסתטיות, כולל חתכים. בחלק מהמקרים גם מדובר בחתכים נרחבים יחסית. כל חתך כזה עלול להשאיר צלקת, גם אם המנתח מיומן במיוחד.
  • כוויות – עוד סוג של פגיעה בעור שמוביל לייצור כמות גדולה של קולגן וכתוצאה מכך להצטלקות נראית לעין.

חשוב להדגיש שאצל כל אדם יש סיכוי שונה שתתפתח צלקת בעקבות ניתוח, כוויה, פציעה וכו’. הנטייה להצטלקות מושפעת מפרמטרים רבים ובהם גיל, תזונה, גוון העור, עישון (אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים להיווצרות צלקות בולטות) וגם הגנטיקה.

באופן עקרוני ניתן לבצע העלמת צלקות מכל הסוגים הנ”ל. אבחון מקצועי של מצב הצלקת, הוותק שלה ומאפיינים שונים הקשורים לבריאות הכללית של האדם מאפשר לדעת בוודאות מהם סיכויי ההצלחה.

העלמת צלקות קלואידיות וצלקות היפרטרופיות

חלוקה נוספת של הצלקות היא בהתאם לאופי שלהן. שתי הקטגוריות העיקריות הן צלקות היפרטרופיות וצלקות קלואידיות.

צלקות היפרטורפיות הן צלקות שמורכבות מרקמות אבנורמליות אשר תחומות לאזור מסוים, זה שבמקור היה פגוע וגרם לגוף לייצר כמות גדולה מאוד של סיבי קולגן.

צלקות קלואידיות מתאפיינות בחריגה של הרקמות האבנורמליות אל מעבר לגבולות הפציעה המקורית, וזאת עקב ייצור מתמשך של קולגן. באופן טבעי העלמת צלקות קלואידיות מהווה אתגר מורכב יותר ומחייבת טיפול מקיף.

סוג נוסף הוא אותן צלקות שקועות, כלומר החטטים שנשארים בפנים לאחר שפצעי האקנה עצמם נעלמים. העלמת צלקות אקנה היא בהחלט משימה אפשרית, ובפרט אם מבצעים את הטיפול זמן קצר לאחר היווצרות הצלקת.

היתרונות של העלמת צלקות באמצעות טיפול בלייזר

הרפואה האסתטית פיתחה מספר שיטות של העלמת צלקות ניתוח, צלקות אקנה וצלקות מסוגים אחרים. השיטה המתקדמת ביותר מבוססת על שימוש בלייזר – טכנולוגיה שבאופן כללי תורמת למין האנושי במגוון רחב מאוד של דרכים (ובפרט כמובן במסגרת טיפולים קוסמטיים ופעולות אחרות שמטרתן שדרוג המראה החיצוני).

העיקרון שעליו מבוססת העלמת צלקות בלייזר פשוט: קרן לייזר באורך גל מדויק נשלחת אל הצלקת. האנרגיה הממוקדת שלה מחסלת את התאים הפגומים, כלומר אלה שמרכיבים את הרקמה הצלקתית, במקביל עצם הפגיעה המבוקרת בעזרת הלייזר מדרבנת את הגוף לייצר תאים חדשים, בריאים מטבעם וכן מוצקים וחלקים, ולכן התוצאה של הטיפול תהיה למעשה החלפה של רקמה לא אסתטית (הצלקת) ברקמה זהה לרקמות העור האחרות סביבה ובכך למעשה מועלמת הצלקת.

לשיטה זו של העלמת צלקות 3 יתרונות עיקריים:

  1. אפקטיביות גבוהה מאוד – האנרגיות הממוקדות של הלייזר והעצמה של קרניים אלה מאפשרות לטפל גם בצלקות בולטות שמשתרעות על שטח נרחב יחסית.
  2. מינימום תופעות לוואי – כל שימוש בלייזר מתאפיין ברמת דיוק גבוהה, כך שכמעט ואין פגיעה ברקמות סמוכות והטיפול כולו נחווה כקל וככזה שלא פוגע בשגרה.
  3. טיפול בטוח לחלוטין – בתנאי שמקפידים כמובן על מכשיר מאושר לשימוש ע”י גופי הבריאות הרלוונטיים ועל הגעה לרופא מנוסה ובעל יושרה מלאה.

הדגשים החשובים של העלמת צלקות בפנים

הפנים הן המרכיב העיקרי ב”כרטיס הביקור הוויזואלי” של רוב בני האדם. בהתאם צלקות בפנים מפריעות יותר ומכיוון שקשה להסתירן הן עשויות לגרום חוסר בטחון ולעורר בעיות בדימוי העצמי. מכאן שהרצון להעלים אותן גדול אצל מי שסובל מהן. עם זאת, הפנים הם אזור רגיש ועור הפנים רגיש יחסית – בכל טיפול באזור הפנים נדרשת  זהירות מוגברת. באופן עקרוני אפשר לבצע העלמת צלקות בפנים עם לייזר, אבל רק לאחר אבחון מקצועי באמת ואצל כירורג פלסטי מיומן שכבר צבר ניסיון ספציפי בביצוע הפעולה הרגישה הזו.

עוד דגש חשוב הוא לטפל בצלקות בפנים זמן קצר ככל האפשר לאחר שהן נוצרות ולא לחכות – ככל שמקדימים להעלים אותן גם סובלים פחות זמן וגם סיכויי ההצלחה גבוהים יותר.

XEO לייזר ג’נסיס – המכשיר המשוכלל ביותר להעלמת צלקות ועוד

העלמת צלקות עם או בלי ניתוח

אחד המפתחות העיקריים להצלחת העלמת צלקות בפנים או במקומות אחרים בגוף הוא כאמור איכות מכשיר הלייזר שבו נעשה שימוש.

XEO לייזר ג’נסיס הוא אחד הדגמים המתקדמים ביותר בתחום הרפואה האסתטית. זהו מכשיר של חברת Cutera (קיוטרה), חברה שהפכה לשם דבר בעולם המכשור הרפואי, ולא בכדי. כדאי לדעת שהמכשיר כולל 7 מצבי הפעלה שונים, ובהתאם מסוגל לבצע עוד פעולות ולא “רק” העלמת צלקות. בין השאר ניתן להעלים נגעים וסקולריים ופיגמנטציה, להחליק קמטים וגם לחדש עור עייף ולשקם עור פגום.

פעולת ה-XEO לייזר ג’נסיס מבוססת על שני סוגי לייזר, גם YSGG וגם ND:Yag, ועל טכנולוגיה נוספת בשם IPL. במידת הצורך, יכולים המטופלים לעבור טיפול כולל שגם מעלים צלקות וגם למשל ממצק את עור הפנים ומקנה לו רעננות מרשימה.

כמה זמן נמשכת העלמת צלקות עם לייזר ומתי אפשר לחזור לשגרה?

משך הטיפול בלייזר להעלמת צלקות משתנה בהתאם לגודל הצלקת, עובייה והמיקום שלה בגוף. באופן עקרוני מדובר במפגש קצר יחסית, של כשעה. בחלק מהמקרים נדרשים מספר מפגשים להשלמת הסרת הצלקת, כולה או רובה המכריע.

לאחר הטיפול ניתן לחזור לשגרה כמעט מלאה באופן מידי. תופעות לוואי אפשריות הן אדמומיות מסוימת באזור הצלקת או התכהות שלו. כמו כן תיתכן תחושת אי נוחות קלה. תופעות אלה נעלמות מעצמן תוך מספר שעות או לכל היותר יומיים עד שלושה, ובכל מקרה אפשר לטשטש את שינוי הגוון בעזרת מייק אפ מתאים.

ההנחיה החשובה ביותר היא להימנע מחשיפה של האזור שהייתה בו צלקת לשמש. עישון כאמור מקשה על הגוף לייצר רקמות בריאות ולכן מומלץ בחום להיגמל מההרגל הממילא מזיק – כדי להפיק מקסימום תועלת מהטיפול באמצעות הלייזר.

השלב הראשון בדרך למראה הרצוי: מפגש אבחון וייעוץ

על-מנת שתוכלו לדעת האם העלמת צלקות בלייזר, על כל יתרונותיה המשמעותיים, רלוונטית גם עבורכם, כדאי להגיע למפגש ייעוץ עם ד”ר זרצקי.

המפגש הלא מחייב מבחינתכם מאפשר לרופא המנוסה לבחון את מאפייני הצלקת – גודל, עובי, מיקום, פרק הזמן שעבר מאז שנוצרה, הנסיבות שהובילו להצטלקות ועוד. מידע נוסף שנאסף במהלך מפגש זה הוא לגבי סוג העור באופן כללי, מצבו, הגוון שלו והבריאות הכללית של כל מטופל או מטופלת.

לאחר קבלת תמונת המצב המלאה והמפורטת, ניתן לספק המלצות אישיות ובפרט הערכה מבוססת לגבי סיכויי ההצלחה של הטיפול ומידת הסיכון שטמונה בו. כשמגיעים אל כירורג פלסטי שהוא גם בעל בקיאות מקצועית מעמיקה וגם בעל יושרה מוחלטת, תוכלו לסמוך בלב שלם על הייעוץ שתקבלו ולקבל את ההחלטות המיטביות עבורכם.

כאמור מכשיר ה-XEO לייזר ג’נסיס הוא אחד המשוכללים ביותר בתחום, וכמובן שהוא מאושר לשימוש ע”י כל הגופים הרלוונטיים (משרד הבריאות, ה-FDA בארה”ב וה-CE של האיחוד האירופי). בזכות האיכויות המרשימות של מכשיר לייזר זה, ניתן להעלים גם צלקות עבות ורחבות ובאופן כללי ליצור שינוי משמעותי מאוד לטובה במראה, בהרגשה ובאיכות החיים.