ניתוח הרמת חזה

אחד הטיפולים האסתטיים היותר נפוצים בקרב נשים בארץ (ובעולם) הוא ניתוח הרמת חזה. את הרמת החזה או השדיים אצל נשים נהוג לבצע מסיבות שונות. אין ספק כי חזה נפול ומדולדל אינו נחשב נשי וסקסי. בקרב נשים מסוימות הדבר נותן תחושה סובייקטיבית פחות מושכת. לכן, רבות רוצות שינוי בעניין זה. מתי מקובל לבצע ניתוח הרמה, האם יש קשר בין ניתוח הרמת חזה לבין היכולת להניק, האם זה מקובל אך ורק בקרב נשים לאחר גיל הפוריות, על כל זאת ועל סוגיות חשובות נוספות, במאמר הבא.

עובדות על הרמת חזה

  • ניתוח הרמת חזה אצל נשים נחשב אחד הטיפולים האסתטיים היותר נפוצים. חזה נפול ומדולדל אינו נחשב נשי וסקסי ולכן רבות רוצות שינוי.
  • בין התחומים היותר מזוהים עם ענף הניתוחים הפלסטיים הם ניתוחי חזה בקרב נשים כאשר ניתוחי הרמת חזה הם מהבולטים שבהם.
  • נשים רבות פונות לביצוע הרמת חזה לאו דווקא כאקט ויזואלי בלבד בדומה לזה של הגדלת חזה, אלא מסיבות שונות ומגוונות ולרוב כיוון שהחזה אינו כפי שהיה בעבר.
  • הסיבות הבולטות לצניחת והתרוקנות החזה וצורך בהרמת חזה הן לידות והנקות, דיאטות באות והולכות, רפיון השריר, חזה גדול וכבד ואחרות.

ד"ר אריק זרצקי עם שתי לקוחות הממליצות על ניתוח הרמת חזה | הוצאת שתלים והרמת חזה

השאירי את פרטייך לקביעת פגישת ייעוץ עם ד"ר אריק זרצקי

אני לעומת אחרות, האם אני יוצאת דופן בשאיפה לחזה מעוצב ומורם?

יש מטופלות אשר מגיעות להחלטה לבצע הרמת חזה כהחלטה אישית, ללא תלות באחרים. יש נשים אשר מתייעצות עם הבעל, עם חברה טובה, עם מישהי שהן מכירות שעברה את הניתוח הזה בעבר. במידה ואת מרגישה שמדובר באקט אישי, אם אינך רוצה לשתף אחרות ואת מתקשה לשוחח בנושא עם נשים בקרב חברותייך, יתכן שבכל זאת תגלי עניין בשאלה הבאה. האם אני יוצאת דופן ברצוני לבצע הרמת חזה, כלומר עד כמה זה נפוץ, בעצם?

כפי שיכולים להעיד מיטב המנתחים הפלסטיים השאיפה הזאת רווחת מאוד ומשותפת להרבה מאוד נשים. צניחת החזה הינה תהליך טבעי ונורמלי, אשר מלווה כל אישה ללא יוצא מן הכלל. ההבדל בין אישה אחת לרעותה מתבטא בגיל שבו תופעה זאת מתחילה. יש נשים שאצלן זה קורה כבר בגילאי העשרים, אפילו ללא שום קשר להריון קודם או ללידה. אצל אחרות, החזה היה מורם ויפה, אך לאחר כמה הריונות ולידות ולאחר תקופות של הנקה, הסימטריה של החזה נמוגה והשד נעשה שמוט ולפעמים גם בעל מראה מרוקן. אי לכך, טווח הגילאים של נשים הפונות לטיפול זה נרחב למדי. 

נציין גם כי על המראה המעוגל והמעוצב של החזה הנשי עשויות להשפיע גם דיאטות ממושכות, ובעיקר ירידה דרסטית במשקל. גם התרופפות של השריר, גיל מבוגר, גנטיקה והיסטוריה משפחתית, גודל ומשקלו של החזה הגדול, כל אלה גורמים לצניחת השד. אם את שואלת את עצמך האם הרצון לשפר משותף לנשים רבות, הרי שהתשובה ללא ספק חיובית ונאמר מדוע. חזה מורם מאפיין נשים צעירות, יפות, מושכות. זהו סממן שמלווה בריאות טובה ונמרצות של עלומים. זה נכון, אגב, בכל התרבויות, בכל העדות, בקרב נשים לאין מספר.

כיצד מתחילים בתהליך הרמת חזה?

ראשית יש לגבש את ההחלטה שאכן הדבר מפריע לך ואת רוצה חזה עומד וזקוף כבימים עברו. בכל שאלה או התייעצות, את מזומנת למרפאתו של ד”ר אריק זרצקי, אשר ישמח לענות על כל שאלה בנושא זה. ניסיונו הרב בניתוחים פלסטיים הכין אותו לכל שאלה שאולי תצוץ.

במרפאתו של הרופא המומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית  שאליו את פונה, את צפויה לקבל ייעוץ מקצועי. בנוסף, הרופא יוכל להתייחס לשאיפות, לרצונות, ולציפיות שלך. מכיוון שסימולציות (הדמיות) עשוית לבלבל, להטעות או ליצור ציפיות לא ריאליות, ד”ר זרצקי יציג בפניך תמונות של מטופלות קודמות. תצלומי המטופלות, שכמובן מסרו את הסכמתן, מאפשרים לך לקבל המחשה שאין ערוך לה. כך ניתן לדעת כיצד באמת נראה חזה לאחר ניתוח הרמה ועיצוב.
בנוסף, ניתן באמת לראות ולהתרשם עד כמה בולטות הצלקות בקרב נשים שונות (ויש הבדלים בלתי מבוטלים בעניין זה). כחלק מהייעוץ, הרופא ימדוד את החזה ויבצע מספר בחינות ויתן את חוות דעתו לגבי האפשרויות הקיימות עבור הרמת חזה בשבילך. 

במידה והדברים ברורים, המטופלת מרגישה שקיבלה את כל המידע שהיא זקוקה ואין שאלות נוספות, דרושות בשלב זה גם כמה בדיקות. למשל, יש צורך בביצוע בדיקות דם כגון ספירת דם ובמרבית המקרים גם עורכים בדיקת ממוגרפיה עדכנית, גם בדיקות אק”ג וכן ועוד מספר בדיקות שכל רופא סבור שהן נחוצות, בהתאם להיסטוריה רפואית, גיל המטופלת וכיוצא בזה.

ניתוח הרמת חזה

האם השפעת ניתוח הרמת חזה היא לתמיד?

כפי מספרות המטופלות בעצמן, שביעות הרצון בקרב רובן הגדול של הנשים שעוברות ניתוח הרמת חזה גבוהה ביותר. גם אם ישנה צלקת (ויש ניתוחים חדשניים שבהם כמעט וזו לא נראית), עדיין השינוי המשמעותי במבנה החזה, יציבותו, נפחו, כל אלה ראויים לציון. אך נזכור כי יש משמעות לא רק לתוצאות כפי שהן נראות מיד לאחר הניתוח, בשנה או בשנתיים שלאחר מכן. 

גם את בוודאי רוצה לדעת האם השפעת הניתוח היא לתמיד. ובכן, את התשובה יש לחלק לשניים. התשובה הקצרה היא שההשפעה מצוינת אבל היא לא יכולה להקפיא את המצב כמו שהוא. גם לאחר הניתוח, כמה וכמה שנים לאחר מכן, צפויים לבוא לידי ביטוי שינויים במבנה החזה, לפעמים גם צניחה ועוד התרוקנות. ללא ספק, ההרמה מאטה את התהליך הזה ויש גם נשים שלאחר זמן מבקשות לעבור טיפול נוסף. בנוסף, אם יחולו הריונות נוספים לאחר הניתוח, כמובן שתהיה לכך השפעה. אם כן, בשורה התחתונה, התוצאות בהחלט מספקות, טובות ומחזיקות לאורך זמן, אך יחד עם זאת אין לייחס להן יכולת על טבעית כפתרון לעיצוב הגוף לשנים ארוכות – זו בהחלט המטרה והשאיפה ולכך אנו חותרים.

כיצד מתנהל ניתוח הרמת חזה?

את, כמטופלת שמשתוקקת בוודאי כבר לראות בעינייך ולחוש את תוצאות הניתוח, רוצה גם לדעת מה צפוי להתנהל בזמן אמת. לאחר קבלתך במרפאה וקבלת הסבר נוסף או מענה לשאלה כזאת או אחרת שתרצי לשאול, תעברי הליך שגרתי של הרדמה. האזור המטופל עובר חיטוי והטיפול מתחיל. אורכו של ניתוח הרמת חזה אורך בדרך כלל שעתיים עד שלוש שעות. הזמן המדויק תלוי בהיקף הטיפול הנדרש, גודל החזה ופרמטרים נוספים. מכיוון שיש מטופלות שהחליטו על רצונן לשלב טיפול נוסף באותה ההזדמנות (למשל הגדלת חזה, או מתיחת בטן), ראוי לציין כי במקרים כאלה זמן הניתוח מתארך. היתרון במצב זה הוא שחוסכים עוד הרדמה של ניתוח אשר יבוצע בשלב מאוחר יותר, בנפרד.

בניתוח עצמו יעשו חתכים בהתאם לגודל החזה וסוג הטיפול. אפשרי כי לחזה קטן יחסית יספיק חיתוך מינימלי באזור אשר סביב העטרה (סמוך לפטמה). כאשר מדובר בחזה גדול יותר יש צורך בחיתוך אנכי נוסף או שני חיתוכים. הכל אינדיבידואלי, אך שום דבר לא צריך להפתיע. בדיוק לשם כך מבצע הרופא בדיקות מקדימות והדברים הללו נמסרים לכל מטופלת מבעוד מועד.

במידה והוחלט על הגדלה של החזה או שהדבר נדרש מטעמי עיצוב, במהלך הניתוח יוכנס שתל בגודל ובצורה שסוכם עליה מראש. על פי המקובל כיום, לרוב מדובר על שתל המתאים למבנה החזה המקורי ובגודל פרופורציונאלי עבורך. השתל בדרך כלל עשוי סיליקון מהסוג החדש שהוא עמיד ביותר והיציב ביותר. לצורך הרמת החזה צפוי הרופא להסיר עודפים שיכולים לכלול עור, לעיתים רקמת שומן בשד. עוד יש לציין כי הרופא גם משנה וממקם מחדש את הפטמה. על מנת שהחזה יושלם כשהוא מורם במראה טבעי, הפטמה תמוקם גבוה יותר. כך מוענק למטופלת מראה זקוף ורענן יותר של החזה.

סוגים שונים של ניתוחי הרמת חזה

יש בנמצא סוגים שונים של ניתוחים להרמת חזה, ואפשר אף לומר כמה טכניקות אפשרויות לביצוע. למשל, ישנה שיטה של הרמה ללא שתלים כלל. יש שיטה אחרת שבה מבצעים את ניתוח הרמת החזה בתוספת שתלים, בניתוח זה לא חייבים להעניק הרבה נפח אך תומכים בעיצוב מבנה החזה. 

במידה והחזה גדול וכבד באופן מובהק, יתכן מאוד והאישה מעוניינת בטיפול משולב, כלומר גם הקטנת החזה וגם הרמה שלו. דבר זה בהחלט אפשרי. בטיפול כזה לא נעשה על פי רוב שימוש בשתל אך מבצעים חיתוך סביב הפטמה. לאחר ניתוח הקטנת חזה יש נשים מסוימות שאינן יכולות להניק, לא ניתן לחזות זאת מראש (בערך שליש מהמטופלות).

האם יש הנחיות מיוחדות לפני הניתוח

לקראת הניתוח עליך להפסיק לעשן או לשתות משקאות אלכוהוליים (שבועיים לפני). רצוי מאוד שלא להיות בעיצומה של דיאטה כלשהי. כמו כן, על המטופלת לבדוק כי הניתוח לא נופל על שבוע המחזור העתידי. באם המטופלת הינה בעיצומו של מחזור, אם היא חולה ולא חשה בטוב, לא ניתן לקיים את הניתוח ויש לדחות.

האם יש סיבוכים ותופעות הלוואי בניתוח הרמה?

בכל ניתוח עלולים להתרחש סיבוכים ותופעות לוואי. גם ניתוח הרמת חזה איננו היוצא מן הכלל, אך על פי רוב התופעות הנצפות הן חלק מההחלמה והן חולפות מאליהן או לאחר התערבות מינימלית. אך יש לציין בכל זאת, מה יכול ומה עשוי לקרות. 

בכל ניתוח, עשויים להיות תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים בדמות דימום או זיהום. זיהום הוא אירוע נדיר מאוד בזכות סביבת טיפול סטרילית והקפדה על פרוטוקול טיפול קפדני ביותר. אך גם אם קורה דבר מה מאלו, הרופא המיומן יודע בדיוק מה עליו לעשות. באם תופעה כזאת מתרחשת לאחר שחרור המטופלת לביתה, אם מזהים עליה בחום, אם יש דימום, כאב חריג, הפרשות חריגות, יש לפנות לרופא המטפל ללא דיחוי. צלקות אשר מחלימות לאט גם כן יש לעדכן את הרופא. מכיוון שבעת ניתוח הרמת חזה מזיזים את הפטמה, יש מטופלות שמאבדות מעט מהתחושה בפיטמה שלהן. הרופא מבצע כל מה שניתן על מנת למנוע מצב זה, אך שינויים בתחושה קורים לעיתים. מצב זה לעתים חוזר לקדמותו (כלומר זמני) ולעתים נותר כמו שהוא. 

יש להביא בחשבון שתיתכן אסימטריה קלה בין שני השדיים. הדבר קורה ברמה מינימלית, מה עוד שגם שדיים טבעיים בדרך כלל אינם סימטריים לחלוטין. מעבר לזאת לא אמורים להיות סיבוכים מיוחדים או בעיות רפואיות קריטיות. בכל מצב של ספק, על המטופלת לפנות לרופא המטפל להתייעצות. יש לה הזכות המלאה לכך על מנת שתהיה שקטה ורגועה.

מהו תהליך ההתאוששות מניתוח הרמת חזה?

ניתוחי הרמת חזה נחשבים לשגרתיים, על אחת כמה וכמה תחת ידיו של רופא פלסטיקאי מומחה. לאחר הניתוח צפויה המטופלת להישאר להשגחה לילית. זה לא מצב מיוחד או כזה המורה על בעיה לא צפויה. לאחר מכן בהנחה שהכל כשורה, את משוחררת לביתך עם חבישות וחזיית ספורט אלסטית ונוחה. איך צורך להגיע במיוחד לרופא לצורך הסרת התפרים. כיום רווח מאוד שימוש בתפרים נמסים מעצמם.

ככלל, מומלץ להרבות במנוחה להימנע מפעולות ותנועות חדות ומהירות בכלל ובידיים בפרט (בימים הבאים, לאחר הניתוח). את חזיית הספורט נהוג ללבוש במשך כחודש עד חודשיים. ניתן להסיר אותה כדי להתקלח. בהתאם להנחיות הרופא, את צפויה להשתמש בפד גאזה כדי לקלוט את ההפרשות הצפויות כחלק מתהליך ההחלמה הטבעי (באזור של התפרים). במידת הצורך, יש רופאים שרושמים משחה אנטיביוטית וכן תרופות לשיכוך כאבים. על פי רוב, ניתן לחזור לשגרת פעילות ועבודה כבר לאחר כשבוע ימים. יחד עם זאת, יש להימנע מהרמת דברים כבדים או עבודה מאומצת במשך כחודש – חודשיים. את החזרה לחזייה רגילה אפשרי לבצע גם כן בתום תקופה זאת. במידה ומגלים יובש במהלך ההחלמה, ניתן להשתמש בקרם לחות לצורך הקלה (אך לא באזור של התפרים). יש להימנע מחשיפת החזה לשמש, בפרט באזורי התפרים.

מתי אוכל להתרשם מן החזה החדש שלי

ציפיה לא ריאלית היא לצאת מן הניתוח ומיד להביט בתוצאות הסופיות. שטפי דם ונפיחות מקומית אינם חריגים אך חולפים. רק לאחר החלמה של האזור, התוצאה ניכרת לעין. לאחר כשלושה – ארבעה חודשים החזה מקבל את המראה הסופי שלו, המורם והיפה. יש לציין שגם אם התוצאות הן לשביעות רצונך המלאה, בעתיד צפויים שינויים כלשהם. הריון ולידה נוספים, עליה וירידה במשקל, כל אלה יביאו לשינויים (עם הזמן) במבנה השדיים, נפח וגודל. מה שניתן לעשות – להשתדל לשמור על משקל גוף תקין, ללא עליות וירידות דרסטיות. במידה ואת מתכננת הריון לאחר ניתוח זה, יש להביא בחשבון כי יש סיכוי מסוים שלא תתאפשר הנקה (בשל הטיפול באזור הפטמה). התחושה הכללית בשד הינה טבעית, לאחר הניתוח וההחלמה וגם אם ישנן צלקות, הן בדרך כלל מתבהרות עם הזמן. יש לציין כי נשים מסוימות מגלות רגישות כללית לצלקות ואצלן הן יותר בולטות. ניתן להתייעץ במקרה כזה עם הרופא, לגבי פתרונות אפשריים. והבשורות הטובות – באופן מובהק, המטופלות של ד”ר זרצקי מספרות על שביעות רצון מהטיפול, מהיחס וכמובן, ממבנה החזה המורם והיפה.

הרמת חזה עם שתלים

במידה והוחלט על ניתוח הרמת חזה עם שתלים, המטופלת תבחר את הנפח הרצוי לה. יש שתלים בעלי מבנים שונים, כך שמלבד הנפח, יש להתאם את המבנה לתוצאה הרצויה. מומלץ שלא להגזים עם גודל השתל שכן תהיה לכך השפעה על צניחת החזה מאוחר יותר. על כל פנים, במהלך הניתוח יוכנס שתל בגודל ובצורה שסוכם עליה מראש, לרוב מדובר על שתל שיתאים למבנה החזה המקורי ובגודל פרופורציונאלי עבורך, למראה טבעי ויפה. השתל בדרך כלל עשוי סיליקון מהסוג החדש שהוא עמיד ביותר ויציב ביותר. אם שמעת סיפורים לגבי שתלים שכשלו או גרמו לבעיות, דעי כי מנתח מקצועי ומנוסה יקפיד על שימוש בשתלים ברמה הכי גבוהה. בסיום הניתוח הפיטמה תמוקם גבוה יותר להעניק לה מראה זקוף ורענן יותר עבורך.