מתיחת צוואר

מתיחת צוואר

מתי זקוקים למתיחת צוואר ?

 המכנה המשותף למתיחת צוואר הוא מראה לא טוב ומבוגר של אזור הצוואר

בין הסיבות העיקריות לצורך בטיפול של מתיחת צוואר:

  • עודף עור – ייתכן מצב של עודפי עור רק באזור הלסת אך ייתכן כי העודפים יהיו במרבית חלקי הצוואר ויבלטו לעין בקלות.
  • רפיון שרירים –  יצר מראה "גידים" ומאופיין בריפיון של שולי שריר הפלסטימה הצווארי.
  • עודף שומן – ממוקם באזור ריצפת הפה. ייתכן שיופיע בגיל צעיר אך עם השנים הדבר הולך ומחריף ויותר בולט לעין.

אחד האיברים הבולטים ביותר לעין הוא זה של הצוואר. מדובר בחלק גופני הנחשב "מסגיר גיל" אופטימאלי ובעוד שאר האיברים בגוף ואף עור הפנים מקרינים צעירות ורעננות, ייתכן כי הצוואר יקרין את ההתבגרות שלכם ויהיה שלב מקדים לצפוי לכם באזור הפנים בקרוב.

עבור כל מי שחשוב להם להקרין צעירות ועור מתוח ויפה, טיפול של מתיחת צוואר יכול לפתור בעית אלו לשנים רבות קדימה ובדרך יחסית קלה ומהירה.

השאירי את פרטייך לקביעת פגישת ייעוץ עם ד"ר אריק זרצקי

מהו ההליך של ניתוח מתיחת צוואר ?

מהו ההליך של מתיחת צוואר?

קיימות מספר שיטות טיפול להעניק לצוואר מראה צעיר ורענן יותר :

ההבדלים בשיטות הטיפול נובעות מסוג הבעיה שמפריעה למטופל/ת. לכל אחד ואחת יש סוג טיפול מועדף יותר

ניתוח מתיחת צוואר  – ביצוע חתכים מאחורי האזניים ואו באזור הסנטר, דילול עור עודף ומתיחה של הצוואר למצב מתוח ותפירה שלו.

שאיבת שומן – חתכים קטנים נעשים בתחתית שקיות השומן בצוואר, אליהם מוחדרות צינוריות קטנות שנועדו לשאיבת השומן. לאחר מכן תולבש רצועה להצמדה של העור ושמירה על המקום.

המסת שומן – המסה של השומן העודף באמצעות גלי רדיו (בודי טייט) או באמצעות לייזר (סמרטליפו) היוצרים, כל אחד בדרכו המסה של תאי שומן וניקוז שלהם. הליך ארוך יותר מהאחרים אך פחות פולשני.


נשים בגילאים צעירים כמעט לא מקדישות מחשבה לאסתטיקה של הצוואר. מבנה וחיטובי הצוואר מתקבלים כמובן מאליו. האסתטיקה של הצוואר אצל נשים צעירות מאופיינת בענידת תכשיט או תליון או צעיף יפה.  אישה צעירה איננה מאפרת את צווארה כפי שמאפרת את לחייה או מושכת שפתיה באודם. ככל שעוברות השנים משתנה המצב. אזור הצוואר מתחיל לחשוף את הגיל ואם הוא היה חשוף לשמש בשנים עברו ההשפעה על צורת הצוואר ועור הצוואר מאד בולטת. את סימני הגיל שניכרים בצוואר שהופך למדולדל,  קשה מאוד לטשטש. ולכן עולה על הפרק תהליך של מתיחת הצוואר. נבין להלן במה הדברים אמורים, למי זה מתאים, מה מתבצע במהלך הטיפול ומה צפוי בזמן ההתאוששות.

מדוע חשוב לטפח ולטפל בצוואר

כאשר הצוואר מתחיל להתקמט ולהיעשות שמוט, המראה הכללי הופך באחת ליותר קשיש ומבוגר. גם אם הפנים נראות מתוחות יחסית וצעירות, רפיון בצוואר הנשי או קמטים ודלדול באזור הגרוגרת (בגברים) הופך את הפנים למבוגרות מאוד. אז מה עושים? הטיפול המתבקש הוא מתיחת צוואר. ההליך הזה מקובל בעיקר בקרב נשים, כאשר המטרה היא להתאים את מה שרואים בעיניים למה שמרגישים. צוואר מתוח יותר, שנראה טבעי וצעיר, יפה ומתוח משפר מאוד את דימוי הגוף. הטיפול (למעשה אפשריים כמה סוגי טיפולים) ניכר בשביעות רצון גבוהה, באחוזים יוצאים מהכלל בקרב המטופלים.

צוואר יפה, מעודן, חלק ומוארך, נחשב לסממן נשי בולט. אמנם לא ניתן לעשות הרבה כדי להאריך את הצוואר, אך אפשר לעשות הרבה מאוד כאשר הוא נעשה מקומט. צוואר חלק ויפה חשוב גם לגברים אך עבור אישה מתבגרת, הוא חשוב שבעתיים. אם את מרגישה שתשומת הלב שלך וגם של אחרים מופנית אל הצוואר, זו לא אשליה וזה אכן כך. אפילו באופן בלתי מודע, אנשים נוהגים להביט כלפיו משום שהוא מסגיר את הגיל בצורה מאוד ברורה. אם ישנו פער בחזות של הצוואר לעומת הפנים עצמן, התוצאה איננה אסתטית. כלומר, גם כאשר הפנים נראות מתוחות וצעירות למראה, אם הן מקרינות גיל צעיר ורענן זה לא מספיק. הפנים שנראות צעירות באופן טבעי, בזכות איפור או הזרקות להחלקת קמטים, נמצאות ממש מעל הצוואר. אם סימני הגיל ניכרים בצוואר, לא יועיל שום דבר. הגיל ייראה מבוגר, עייף יותר וגם פחות מטופח.

מתי זקוקים למתיחת צוואר?

אם חשוב לכן (או לכם) להקרין כלפי חוץ (וגם להרגיש מבפנים) טיפוח ורעננות צעירה, אין להזניח את הצוואר. השפעת השימוש בקרמים שונים לטיפוח איננה מספקת. גם רחצה יום יומית רחוקה מלהעניק את השיפור המיוחל. אין ספק כי הגיל, כוח המשיכה, השומן התת עורי, כולם עושים את שלהם. ויש לזכור כי בצוואר לא ניתן לטפל באמצעות הזרקות של בוטוקס או של חומצה היאלורונית. גם אם יש כאלה הנוהגים להציע הזרקות לאזור, הרי שהשפעתן מינורית ביותר וחולפת בתוך זמן לא רב.

אם הגעתם לגיל שבו הצוואר נעשה רפוי או מדולדל, מתיחה נעשית צעד מובן מאליו. טיפול של מתיחת צוואר יכול לשפר את החזות הכללית ולהשתלב נהדר עם מראה הפנים הצעיר. התוצאות המתקבלות טובות לשנים רבות קדימה. זהו המסלול המהיר והקל יחסית, לשינוי דרמטי ומורגש. וההחלמה? כפי שנראה בהמשך, תקופת ההחלמה יחסית קצרה ולרוב עוברת ללא אירועים מיוחדים. יש לנהוג על פי הנחיות הרופא וגם על כך נוסיף כמה פרטים.

מתי כדאי ונכון לבצע מתיחת צוואר ? אין תשובה אחת מוחלטת ולכך יש מספר סיבות  המשותף בין הסיבות לכך שנשים מציינות בעניין זה הוא חוסר שביעות רצון מחזות לא נאה או פשוט "מבוגרת". בצורה מפורטת יותר, הסיבות שמניעות מטופלות ומטופלים לטיפול זה הן:

  • עודפי עור – עור עודף יכול להיות בולט סמוך מאוד ללסת, אך לא בהכרח. גם היבט גנטי משפיע אך יתכן מאוד שעודפי עור יופיעו לאורך הצוואר כולו (או בחלק גדול ממנו). את אותם עודפים ניתן להסיר ולקבל תוצאה מאוד טבעית וצעירה למראה. הטיפול אפשרי גם בשילוב מתיחה של הפנים או הסרת עודפים באזור הלסת. את עודפי העור ניתן לכרות, לשלב עם מתיחה של השרירים התת עוריים ולאחר ההחלמה התוצאה ניכרת במובהק. הצוואר נראה חלק וגמיש וכמובן צעיר.
  • התרופפות של השרירים – כאשר שרירי הצוואר מתרופפים, גם אם זהו תהליך טבעי וצפוי, התוצאה ברורה. הצוואר מקבל מבנה עטור בגידים. בנוסף, זו תופעה שמאופיינת בהתרופפות של שולי שריר הפלסטימה הצווארי. ניתן לשלב בטיפול המתיחה של העור גם מתיחה של השרירים התת עוריים. לטיפול המשולב השפעה דרמטית שכן הטיפול הינו יסודי מאוד.
  • עודפי שומן – נדידת השומן התת עורי נותנת את אותותיה במספר אזורים בפנים. אותן שקיות שתחת העיניים, למשל, הן תופעה מוכרת ודבר דומה גם אם לא זהה עשוי להתרחש בצוואר. אין ספק כי גם היווצרות עודפי שומן תורמים את תרומתם (הלא אסתטית בעליל). עודף שומן עשוי להצטבר באזור של רצפת הפה. יש לציין כי ישנן מטופלות החוות זאת וסובלות מכך בגיל צעיר למדי. בנוסף, הצטברות השומן הינה תהליך מתמשך שהולך ונעשה עוד יותר בולט, ככל שמתבגרים. מתיחת הצוואר בשילוב הסרת השומן העודף יכולה לטפל גם בכך.

האם יש גורמים שמאיצים את הזדקנות הצוואר

הזדקנות של העור, הצטברות שומן והתדלדלות הצוואר נובעים בחלקם מגנטיקה. יחד עם זאת, ישנן גם השפעות נוספות. השמנה כללית משפיעה גם על אזור הצוואר אך לרוב, דיאטה רגילה הינה בעלת השפעה מועטה לשיפור המצב. קשה מאוד לעצב את אזור הצוואר בעזרת דיאטה וגם תרגילי התעמלות יהיו בעלי השפעה כמעט בלתי מורגשת על אזור זה. בנוסף, חשיפה לשמש הינה בעלת משמעות ניכרת בהזדקנות הצוואר. חשיפה מרובה לשמש, בפרט ללא אמצעי הגנה מובילים לצוואר מקומט יותר ובעל מראה מבוגר יותר. ראוי, אם כן, לעשות הכל כדי להגן על הצוואר בעזרת קרם הגנה. כמו כן, אורח חיים פעיל, תזונה נבונה והימנעות מעישון יאטו במידה בלתי מבוטלת את הזדקנות הצוואר. גם לשתייה מרובה של מים יש משמעות חיובית מאוד בהקשר זה.

מה קורה לפני הניתוח

יש מספר סוגים של הליכים לביצוע מתיחת צוואר. לפני הבחירה בסוג ההליך המתאם לכן/ם יש לקיים ייעוץ מקיף עם המנתח הפלסטי. במהלך הפגישה בודק המנתח את מאפייני העור. יש משמעות להתרשמות שלו מהעובי של העור וכן מן המרקם שלו. בודקים מהו עובי השומן התת עורי, בוחנים את מתח השרירים וכן מאפיינים נוספים נלקחים בחשבון. הרופא מברר עם המטופלת מהן הציפיות מן הטיפול וניתן הסבר לגבי השלכות אפשריות, תוצאות צפויות, תקופות ההחלמה הצפויה.

לפני שממשיכים מחליטים האם מתיחת הצוואר תשולב עם טיפול משלים נוסף. ניתן לשלב טיפול זה ביחד עם מתיחת פנים, למשל. אם התוצאה תביא לחוסר הלימה עם אזור אחר בפנים (למשל באם יש צניחת עפעפיים), ראוי לשקול איזה שילוב יהיה בעל ההשפעה המרבית. בשלב זה, הרופא גם מסביר לגבי ההכנות, למשל כמה זמן יש צורך בצום לפני ניתוח, אילו בדיקות יש לבצע (למשל ספירת דם). ככלל, יש להגיע אל הניתוח לאחר צום (בעיקר בשל ההרדמה). מגיעים עם פנים נקיות מאיפור, לא תכשיטים, ללא עדשות מגע. חשוב במיוחד להגן על העור לפני הטיפול, על מנת למנוע כוויות שמש. יש לעדכן אתה רופא המטפל האם משתמשים בתרופות או תוספים, למשל כאלה אשר עלולים להיות בעלי השפעות בדילול הדם.

על הליך מתיחת צוואר

יש כמה וכמה טכניקות שבהן מקובל מאוד לטפל בצוואר. בכל הטכניקות הללו המטרה היא לחתור למראה צעיר ורענן. לפעמים ניתן להשיג אפקט של מתיחה, ללא ניתוח כלל (אלא באמצעות מיקוד ברקמת השומן בלבד). את סוג הטיפול שבו בוחרים יש להתאים למבנה הצוואר ולתוצאה שאותה רוצים להשיג. בין היתר, אפשריים טיפולים כגון:

  • ניתוח מתיחת צוואר: הטיפול מתחיל בהרדמה ובחיטוי מלא של האזור המטופל. לאחר מכן, מה שעושים בניתוח מסוג זה אלה הם חתכים זעירים במקומות נסתרים. למשל, את החתכים עושים מאחורי האוזניים או לחילופין, סמוך לסנטר. במידת הצורך, עשוי המנתח לבצע חתכים נוספים לאורך הצוואר, בהתאם לכמות העור שצריך להסיר. המטרה היא לטפל בהתדלדלות של העור העודף ולמנוע ככל האפשר היווצרות של צלקת ניכרת לעין. במהלך הניתוח מטפלים בכך: מסירים עודפי עור, מבצעים הידוק של השרירים, מותחים את הצוואר וכאשר הוא מתוח בצורה יפה אך טבעית, מבצעים את התפירה. הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית (לפעמים אפשרי מקומית). לרוב הטיפול מסתיים בתוך פחות משעתיים אך אפשרי גם טיפול ארוך יותר בדרך כלל לא מעט 3 שעות. מרבית המטופלי%D