ניתוח מתיחת פנים מעניק לאדם מראה צעיר, חיוני, טבעי ומחמיא במיוחד. חלק גדול מהמטופלים והמטופלות "מסתפקים" בשינוי המשמעותי ונהנים מהמחמאות כמו גם מהתחושה הפנימית הטובה יותר – אבל לפעמים "עם האוכל בא התיאבון", ובעצם אחרי שהחזות החיצונית הופכת צעירה יותר ומושכת פתאום מושכים את תשומת הלב פרטים קטנים, אם תרצו פגמים שקודם לכן היו נסתרים מן העין עקב המראה הכללי השמוט והמבוגר מאוד.

בהתאם ישנם לא מעט אנשים שמשלבים במסגרת ניתוח מתיחה הליכים נוספים להצערת הפנים, בין אם דרך ניתוח פלסטי נוסף ובין אם בעזרת טיפולים אסתטיים שאינם כוללים התערבות כירורגית.

בין האופציות הרווחות במיוחד: הרמת גבות, ניתוח עפעפיים, עיבוי שפתיים, מילוי שקעים בלחיים והזרקות בוטוקס.

ניתוח מתיחת פנים בשילוב הרמת גבות

הרמת פנים שכוללת גם את הרמת הגבות מבטיחה אחידות לאורך כל הפנים כולן ומראה צעיר ושובה לב גם בשליש העליון של הפנים.

ניתוח הרמת גבות הינו הליך כירורגי פשוט יחסית (ובפרט ביחס לניתוח מתיחת פנים). הוא מתבצע באמצעות חתך מעל קו השיער או בצידי המצח, נמשך עד שעתיים, מחייב החלמה של שבוע עד שבועיים והתוצאות מחזיקות מעמד עד 5-10 שנים.

בחלק מהמקרים ההמלצה של הכירורג הפלסטי תהיה לשלב עם הרמת הגבות גם הרמת עפעפיים עליונים, ובפרט מומלץ שילוב זה כשעל העפעפיים העליונים ישנן רקמות עור עודפות רבות יחסית.

מתיחות פנים עם ניתוח עפעפיים

עוד אזור שמחייב לעתים תשומת לב ייחודית במסגרת הצערת פנים כללית (שמבוססת כאמור על ניתוח הרמת פנים) הוא העפעפיים.

חשוב להדגיש שניתן לנתח רק את העפעפיים העליונים, רק את אלה התחתונים או לבצע ניתוח משולב בכולם גם יחד. כמו כן כדאי לציין שבמרבית המקרים בנוסף לתועלת האסתטית נהנים המנותחים גם מהרחבת שדה הראיה שכן צניחת העפעף העליון הגבילה אותו.

ניתוחים אלה מומלצים כשישנן שקיות בולטות יתר על המידה מתחת לעיניים (כתוצאה מהתרופפות העור באזור, חולשת השרירים שמפעילים את קפלי העור וכן הצטברות תאי שומן מעל ומתחת לעפעפיים).

ניתוח בעפעפיים התחתונים שמטרתו לסלק עודפי עור מתבצע דרך חתך בסמוך לקו הריסים. כשהמטרה היא הסרת כיסי שומן בולטים אין צורך בחתך בעור – הניתוח מתבצע דרך חלקו הפנימי של העפעף התחתון.

ניתוח בעפעפיים העליונים מתבצע בכל מקרה דרך הקפל האנטומי שמעל העין. חשוב להקפיד על הסרת כמות קטנה יחסית של שומן כדי לא להפוך את העפעף העליון לשקוע.

הרמת עפעפיים תחתונים נמשכת בין 90 דקות לשעתיים, ואילו ניתוח הרמת עפעפיים עליונים עד שעה. בדרך כלל אין צורך בהרדמה מלאה אלא בהרדמה מקומית עם טשטוש בלבד. התוצאות באות לידי ביטוי לאחר כחודשיים ומחזיקות מעמד בין 5 ל-10 שנים.

עיבוי שפתיים במסגרת מתיחת פנים

מתיחות פנים, באופן טבעי, אינן משפיעות על מבנה השפתיים, כך שאם ברצונה של המטופלת לזכות במקביל גם בשפתיים בעלות נוכחות עזה יותר, עליה לעבור טיפול עיבוי שפתיים. מילוי שפתיים מומלץ גם במקרים של שפתיים א-סימטריות או כאלה שהגבול שלהן אינו מובהק.

הטיפול נמשך זמן קצר (עד 30 דקות) ומייצר מראה מחמיא בכל גיל. חומרי המילוי הנפוצים ביותר הם חומצה היאלרונית, קולגן וסיליקון רפואי. חומצה היאלרונית וקולגן משנים מידית את צורת השפתיים והשפעתם נמשכת לאורך כשנה, ואילו סיליקון רפואי נשאר בשפתיים לטווח ארוך במיוחד ועל כן חשוב להקפיד על ביצוע מדויק של ההזרקה ובפרט לעשות זאת בהדרגה, וכמובן אצל רופא מיומן בביצוע טיפול ספציפי זה.

מילוי לחיים שקועות בעקבות הרמת פנים

ניתוח הרמת פנים מושך כלפי מעלה את כל הרקמות שצנחו עם השנים, אבל לא מספק מענה ללחיים שהפכו שקועות – במקרים כדאי לבצע לאחר ניתוח מתיחת פנים בהרדמה מקומית או מלאה גם טיפול מילוי לחיים שקועות.

חומרי המילויים האפשריים לשם הבלטת קו לחיים הם חומצה היאלרונית, שומן עצמי ורדיאס. חומצה היאלרונית נספגת במהירות כך שהשינוי מידי (ומחזיק מעמד לכשנה), שומן עצמי מבטיח מינימום תופעות לוואי או התנגדות של הגוף והמראה החדש והמחמיא נשמר למשך עד 5 שנים ואילו רדיאס הוא חומר על בסיס סידן שמתאים בעיקר לגברים ובכל מקרה מחזיק מעמד לכשנתיים.

הזרקות בוטוקס

גם לאחר מתיחות פנים מוצלחות עדיין ממשיכים להיווצר קמטי הבעה בשליש העליון של הפנים (מצח, צידי העיניים ובין הגבות) – קמטים שמבגרים את המראה של האדם ומשווים לו חזות עייפה ופחות מרשימה.

הפתרון: הזרקות בוטוקס.

זריקות בוטוקס הפכו בעשורים האחרונים לטיפול נפוץ במיוחד, ובהתאם כירורגים פלסטיים מנוסים הפכו למיומנים בו עד מאוד והתוצאות בהתאם. הבוטוקס משתק את השרירים שאחראיים לקמטי ההבעה והאימפקט שלהם נשמר למשך כ-4 חודשים (שלאחריהם ניתן לעבור שוב את הטיפול, שאורך דקות אחדות ולא פוגם בשגרת החיים).

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על: