גיל, במקרים רבים, הוא קונספט מתעתע: כולנו מכירים בני 50 פלוס שמרגישים כאילו הם בשנות ה-30 לחייהם, ומצד שני בני 40 שמתנהלים כאילו הם כבר פנסיונרים. כולנו גם מכירים אנשים בני 60-70 שנראים נהדר (אמנם הביטוי המקובל הוא "נהדר לגילם", אבל ישנם אנשים שפשוט נראים נהדר, בלי קשר לגיל) ולעומת זאת כאלה שנמצאים במחצית הראשונה של חייהם אבל נראים קרובים יותר לסוף.

בהתאם, כשאנחנו מדברים על "ניתוח מתיחת פנים בגיל צעיר" חשוב לסייג ולהזכיר ש"גיל צעיר" הוא מונח מאוד יחסי.

מצד שני, יש גם עובדות: בארה"ב למשל הגיל הממוצע לביצוע ניתוח פלסטי (לאו דווקא הרמת פנים או מתיחתם אלא באופן כללי) הוא 48, גיל שבימינו (עידן שבו "50 הוא השלושים החדש") נחשב צעיר.

גם בארץ המגמה ברורה: יותר ויותר אנשים בגילאים צעירים יחסית, הן גברים והן נשים, בוחרים לעבור ניתוח מתיחת פנים עוד לפני שחגגו חמישים, או מעט לאחר יום הולדת עגול זה שבמקרים רבים מלווה בחשבון נפש ובהתבוננות ממושכת במראה.

למי מומלץ לעבור הרמת פנים עוד לפני גיל חמישים?

חשוב להדגיש: הרמת פנים או מתיחת פנים – שני שמות מקובלים להליך הכירורגי שנועד להעניק לאדם פנים בעלות חזות צעירה יותר – הם ניתוחים לכל דבר.

אמנם אחוזי ההצלחה הופכים גבוהים יותר ויותר ככל שהציוד הופך משוכלל והרופאים צוברים ניסיון ומיומנות (ומאחר שניתוחי מתיחות פנים הפכו נפוצים למדי, אכן נצבר ניסיון ונרכשה מיומנות כזו), והסיבוכים הולכים ומתמעטים וגם הסיכון שייגרם נזק לאדם תוך כדי ניתוח קטן ולמעשה הוא מזערי – ובכל זאת כל ניתוח כרוך ברמה מסוימת של סיכון ובנוסף הוא גורם טראומה לגוף כך שלאחר המתיחה (כולל ניתוח מתיחת פנים בהרדמה מקומית) נדרשת תקופת החלמה שבמהלכה האדם אינו יכול לבצע את כל מה שהוא רוצה.

המסקנה: לפני שמתחילים לחפש מנתחים פלסטיים, כדאי פשוט להקפיד על אורח חיים בריא שישמר גם את המראה הצעיר. כולנו יודעים היטב מהו אורח חיים בריא – תזונה נכונה שאינה כוללת כמויות גדולות של שומן רווי (שומן מן החי), שתיית כמות מספקת של מים מדי יום, פעילות גופנית בתדירות של 3-4 פעמים בשבוע בהתאם להעדפות האדם ויכולותיו הגופניות, הימנעות מסיגריות ובמידת האפשר גם פרקי זמן שמוקדשים למנוחה נינוחה בכל יום.

למה כדאי בכל זאת לעבור ניתוח מתיחת פנים לפני שמזדקנים?

מצד שני, ישנם גם לא מעט יתרונות למעבר ניתוח הרמת פנים בגיל צעיר יחסית, ועוד לפני שמזדקנים (כלומר לפני שמרגישים שהחזות החיצונית, שכמובן מושפעת מאוד ממראה הפנים, יוצרת דימוי של אדם קשיש).

יתרון אחד הוא המניעה של אותו מצב שבו האדם כבר נראה מבוגר מאוד ואפילו מותש ומובס במידה מסוימת – אם תרצו פעולה עפ"י הכלל של חז"ל, "הקדם תרופה למכה" (ובפרט כשמדובר בתרופה אפקטיבית מאוד, שכן ניתוחי מתיחות פנים בימינו מצליחים לחולל שינוי משמעותי ולהעניק לאדם מראה טבעי ומחמיא במיוחד).

יתרון שני הוא שימור המראה הצעיר לזמן רב יותר כשעוברים את הניתוח בגיל מוקדם יחסית (בסביבות ה-50).

עוד יתרון הוא היכולת הטובה יותר של הגוף להתאושש לאחר הניתוח, שכן ככל שאנחנו מתבגרים כך הגוף מאבד חלק מיכולותיו.

האם כדאי לעבור מתיחת פנים אחת בגיל צעיר ועוד אחת מאוחר יותר?

ניתוחי הרמת הפנים הפכו כאמור לקלים יותר, בטוחים יותר ומוצלחים יותר, ובהתאם מוצעת לנו אופציה שבעבר לא הייתה אפשרית: ניתוח מיני מתיחה בגיל צעיר, ועוד ניתוח מתיחה כעבור 10-15 או עשרים שנה, בהתאם לצורך ולרצון.

מיני המתיחה בסביבות גיל 50 מעניקה לאדם ארכה משמעותית עד לכניסתו אל מה שמוגדר כ"גיל השלישי" או "גיל הזהב", והניתוח השני, שלרוב יהיה קל יחסית בזכות המיני מתיחה שכבר התבצעה, ישמר את ההישגים של אותה מיני מתיחה ויבטיח חזות מרשימה במיוחד גם בגילאים המבוגרים.

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על: