מאמרים

ניתוחים פלסטיים בגיל מבוגר הם אתגר מורכב עבור כל כירורג פלסטי. למעשה מדובר באתגר כפול – גם להבטיח תוצאות מוצלחות בהיבט האסתטי וגם להבטיח את שלומם של המטופלים, שהרי ככל שאנחנו מתבגרים, כך לגוף שלנו קשה יותר להתמודד עם אירועים בלתי שגרתיים, והליך כירורגי הוא מן הסתם בהחלט אירוע שמחייב את הגוף לגייס את כל המשאבים שיש לו.

אילו ניתוחים פלסטיים נהוג לעבור גם בגילאים מבוגרים?

באופן עקרוני ניתן לעבור כל ניתוח פלסטי גם בגילאים מבוגרים, כך שבפני בני ובנות ה-60+ ואפילו ה-70 ומעלה פתוחות כל האפשרויות שמעניקה כיום הרפואה האסתטית. יחד עם זאת ישנה הבחנה בין שני סוגי ניתוחים פלסטיים – אלה שנועדו לעצור את תהליכי ההזדקנות הבלתי נמנעים ולטשטש את סימני הזמן, ואלה שנועדו לשנות את הגודל או הצורה של איבר כזה או אחר.

באופן טבעי ניתוחים מהסוג השני, ולקטגוריה זו שייכים כמה מההליכים הכירורגיים היותר פופולריים כמו הגדלת חזה, ניתוח אף והרמת חזה, פחות מבוקשים בגיל השלישי, שהרי מן הסתם מי שחי עם אף מסוים במשך 60-70 שנה כבר התרגל אליו, ובאופן דומה אישה בעלת חזה קטן יחסית לא תמהר להגדיל אותו דווקא בגיל 65 – אם כי כמובן אין פירוש הדבר שאין בכלל ניתוחים פלסטיים מהקטגוריה הזו בגילאים מבוגרים, וכך למשל בארה”ב בוצעו בשנת 2016 כ-22,000 ניתוחי אף בבני ובנות 55 ומעלה (1 מכל 10 מנותחים באיבר זה) וכ-7,000 הגדלות חזה (כ-2% מתוך סך הניתוחים להגדלת חזה).

יחד עם זאת כאמור בגיל הזהב מרבית הניתוחים הפלסטיים מבוצעים במטרה להחזיר לפנים או לאזורים אחרים בגוף את המראה שאפיין אותם בגיל צעיר יותר – כלומר ניתוחי מתיחות למיניהם (מתיחת פנים, מתיחת צוואר, מתיחת זרועות, מתיחת בטן ומתיחת ירכיים). הליך כירורגי פופולרי אחר בגילאים מבוגרים הוא הרמת עפעפיים, שכן איבר זה נוטה לצנוח בשלב מאוחר יחסית ומקנה לאדם מראה עייף מאוד (ובנוסף מגביל לעתים את שדה הראייה). טיפולים אחרים שמציעה הרפואה האסתטית לקהל מבוגר הם הצערת פנים ללא ניתוח – הזרקות בוטוקס, מילוי קמטים (ובפרט בעזרת חומצה היאלרונית או על בסיס שומן עצמי), עיצוב שפתיים, מילוי לחיים שקועות ועוד.

האם בטוח לעבור ניתוח פלסטי בגיל מבוגר?

כאמור ככל שאנחנו מתבגרים לגוף שלנו קשה יותר להתאושש ולהחלים אחרי ניתוחים, כולל ניתוחים פלסטיים, ובפרט כאלה שמחייבים הרדמה מלאה. בנוסף בגילאים מבוגרים הסבירות לקיומן של מחלות רקע גבוהה יותר, ולמשל עבור חולי סוכרת ההמלצה במרבית המקרים היא לא לעבור ניתוח פלסטי. גם חולי לב שנוטלים מדי יום אספירין נמצאים בקבוצת סיכון ולא תמיד ניתן לסייע להם לטשטש את פגעי הזמן באמצעות ניתוחים פלסטיים.

בכל מקרה חשוב מאוד לשתף את הרופא המנתח בכל ההיסטוריה הרפואית, וכמובן לשתף אותו במידע הרלוונטי העדכני. דגש נוסף הוא בחירת כירורג פלסטי מיומן בביצוע ניתוחים פלסטיים בנשים וגברים מבוגרים – מנתח שכזה ידע גם לבצע את התשאול המדויק והמקיף ביותר לכל מטופל ומטופלת, גם לשלוח אותם לבדיקות הנחוצות ועל כן להמליץ אם לעבור את הניתוח או לחפש אופציות טיפוליות פשוטות יותר, ואם ניתוח אפשרי הוא גם יבצע אותו במיומנות גבוהה ביותר שתבטיח רמת סיכון מינימלית.

ניתוחים פלסטיים לא שונים בהרבה מניתוחים רפואיים אחרים, והם מחייבים בחירה מדויקת של מנתח מקצועי ומנוסה המתמחה בהליך הכירורגי שעל הפרק. זה בדיוק הזמן לבדוק את הניסיון המקצועי של המנתח שלכם, לבקש לראות את הרישיון שלו ולתאם ציפיות. בשיחת ההיכרות שלכם עם המנתח רצוי לשאול את כל השאלות שמטרידות אתכם יותר מכל, לשתף אותו בדילמות ולהעלות כל סוגיה שעשויה להדיר שינה מעיניכם. שאלה אחת חשובה, למשל, היא מה קורה ביום שאחרי הניתוח וכיצד ניתן לבצע טשטוש צלקות כדי שתוכלו ליהנות מהתוצאה הטובה.

החלמה בעקבות ניתוח בגילאים מבוגרים

דגש חשוב במסגרת ניתוחים פלסטיים בגילאים מבוגרים הוא לפרגן לגוף את המנוחה שהוא זקוק לה בעקבות ההליך הכירורגי, כך שהוא יוכל להחלים באופן מיטבי. בהקשר זה חשוב לזכור שניתוחים מטבעם משאירים צלקות, ותהליך החלמה לקוי עלול להוביל להצטלקות בולטת ולא אסתטית. בנוסף חשוב לשים לב לכל סימן חריג, ולפנות מיד לרופא שביצע את הניתוח במקרה שכזה.

מראה צעיר – אבל טבעי

כאמור רוב הניתוחים הפלסטיים שמתבצעים בגילאים מבוגרים נועדו כדי להעניק למטופלים מראה צעיר יותר ולא לשנות גודל או צורה של איבר מסוים בגוף. יחד עם זאת הדגש במסגרת הטיפולים השונים – בין אם מדובר על ניתוחי מתיחה ובין אם על הצערת פנים בדרך כזו או אחרת – הוא לא על השגת המראה הצעיר ביותר האפשרי. הסיבה לכך היא בדרך זו התוצאה עלולה להיות מאולצת ואפילו מוזרה במידה מסוימת (שהרי בסופו של דבר גבר בן 70 לא אמור להיראות כמו בן 50), אלא על יצירת שינוי שמשמר מראה טבעי, וזאת מתוך התפישה שמראה טבעי הוא גם זה המחמיא ביותר.