פנים של אישה בעת ניתוח מיקרוגירורגיה

הרפואה האסתטית משתכללת כל העת, ובהתאם ההליכים הכירורגיים השונים לשיפור המראה החיצוני (ואיתו הדימוי העצמי) לא רק מצליחים לחולל שינוי משמעותי יותר אלא גם הופכים לבטוחים יותר ובמידה רבה גם פשוטים יותר. בפרט זהו המצב של ניתוחי מתיחת פנים, שמצעירים באופן מרשים מאוד הן גברים והן נשים – אבל יחד עם זאת אסור לשכוח שמדובר בניתוח לכל דבר, וכמו כל ניתוח הוא עלול להוביל גם לתופעות לוואי שונות.

מה מאפיין את הימים הראשונים לאחר ניתוח מתיחת פנים?

כשמדברים על ניתוח מתיחת פנים, ועל תופעות לוואי בעקבותיו, חשוב לזכור שישנם סוגים שונים של מתיחות, ובפרט ישנה ההבחנה בין מיני מתיחה למתיחה מלאה. בנוסף ישנם באופן טבעי הבדלים בין מטופלים שונים, שהרי לכל אחד ולכל אחת מאפיינים ספציפיים שמייצרים תגובה אחרת של הגוף לפעולות השונות שבוצעו תוך כדי ניתוח – אבל גם כך יש מכנה משותף לימים הראשונים שאחרי הניתוח, וכדאי להיות מודעים לכך.

ראשית, ישנה נפיחות באזור הפנים. הנפיחות צפויה להיעלם כמעט לחלוטין תוך כשבוע, ולהמשיך להתפוגג בהדרגה לאחר מכן. בנוסף גורמת המתיחה לשטפי דם זעירים בעור הפנים, שגם הם נעלמים מעצמם כמעט לחלוטין תוך שבועיים. העור המתוח מייצר תחושת יובש בפנים, וייתכנו גם כאבים, לרוב קלים עד נסבלים ובכל מקרה ניתן להיעזר בתרופות משככות כאב עליהן ממליץ המנתח הפלסטי. עוד כדאי לקחת בחשבון שגם את תופעות הלוואי האסתטיות – האדמומיות והנפיחות – ניתן לטשטש באמצעות איפור קל.

המגבלות אחרי הניתוח

אחרי ניתוח מתיחת פנים ישנן מגבלות מסוימות, ובאופן כללי מומלץ לפנות פרק זמן של שבוע עד שבועיים לטובת מנוחה מלאה ככל האפשר כדי לפרגן לגוף החלמה מיטבית.

בכל מקרה אחרי אשפוז של יום, מוסרות התחבושות המיוחדות מהפנים והמטופלים משוחררים לביתם, כשעוד קודם לכן מוצאים הנקזים שהוכנסו במהלך הניתוח במטרה להפחית את הנפיחות. המגבלות העיקריות הן לגבי ביצוע פעילות גופנית – פעילות מתונה תוכלו לבצע כבר כעבור שבוע-שבועיים ופעילות אינטנסיבית יותר מחייבת התאזרות בסבלנות והמתנה של כ-4 שבועות לאחר הניתוח – ולגבי חשיפה לשמש: חשוב מאוד להגן על הפנים מפני חשיפה, ובוודאי מופרזת, לשמש, וזאת במשך לפחות חצי שנה, כך שההחלמה תהיה מלאה והתוצאות תהיינה הכי מחמיאות שאפשר.

למה חשוב מאוד להימנע מעישון לקראת מתיחת פנים וגם אחרי הניתוח?

עישון, וליתר דיוק החומרים המזיקים שישנם בכל סיגריה, מגביר במידה ניכרת את הסיכון לסיבוכים שונים ובנוסף עלול לגרום להצטלקות בולטת יחסית. הסיבה לכך היא שבגלל העישון נפגמת זרימת הדם לפנים ומאחר שלדם יכולות ריפוי חשובות, נגרם נזק.

בהתאם ההנחיות של כל מנתח פלסטי לקראת ניתוח מתיחת פנים היא להפסיק לעשן לפחות שבועיים-שלושה לפני ההליך הכירורגי ולוותר על ההרגל המזיק במשך פרק זמן דומה גם אחריו (וכמובן שמומלץ באופן כללי להימנע מסיגריות).

סיבוכים נדירים בעקבות מתיחת הפנים

לצד תופעות הלוואי הרווחות והכאמור פשוטות למדי וכאלה שניתן להתגבר עליהן בקלות יחסית, עלולים להיגרם גם סיבוכים מורכבים יותר. חשוב להדגיש שמדובר בתופעות נדירות – הסיכוי להתרחשותן הוא מזערי אבל בכל זאת חשוב להיות מודע אליהן ולקחת אותן בחשבון כשמחליטים לעבור מתיחת פנים.

סיבוך אפשרי אחד הוא שטף דם – לא נקודתי וזעיר אלא רחב יותר. במקרים אלה יפתח הרופא המנתח את התפרים שסוגרים את אזור הניתוח, ינקז את הדם ויסגור מחדש. מדובר בתופעה נדירה, שמתרחשת בעיקר אצל מי שסובל או סובלת מלחץ דם גבוה. כירורג פלסטי מיומן ינחה מראש את המנותחים כך שיגיעו לניתוח עם לחץ דם תקין.

סיבוך אפשרי אחר הוא פגיעה עצבית באזור הפנים, ובפרט חשוף לכך האזור שסביב הפה. התוצאה של הפגיעה העצבית היא ירידה בתחושה שנמשכת מספר חודשים ובמקרים חמורים יותר גם שיתוק זמני. חשוב לציין שבאופן טבעי הפקדת ביצוע ההליך הכירורגי בידיים של מנתח ותיק ומיומן מפחיתה את הסיכון לפגיעה עצבית, שממילא הוא מזערי.

צלקות בעקבות מתיחת פנים

תופעת לוואי בלתי נמנעת אחרי כל הליך כירורגי וכך גם אחרי מתיחת פנים היא הצטלקות. הימנעות מעישון, תזונה נכונה וחיים בריאים מסייעים לגוף שלנו להחלים בצורה מיטבית כך שהצלקת תהיה בלתי מורגשת, וגם המיומנות של המנתח הפלסטי תורמת לכך – המיקום המועדף הוא מאחורי האוזן או מאחורי קו השיער, מקומות שאינם בולטים לעין, כך שהדבר היחיד שייראה הוא השיפור במראה הפנים והפיכתם לצעירים יותר.

למידע נוסף על ניתוח מתיחת פנים
למאמרים מעניינים נוספים
למידע על ניתוחי הרמת פנים