שאלות ותשובות בנושא ניתוח הגדלת חזה

מה הוא ניתוח להגדלת חזה?

ניתוח בו מוחדרים שתלים לשד על מנת להגדיל את נפחו, לעצב את צורתו ולשפר סימטריה.

מבוצע על מנת: להגדיל שדיים קטנים, להחזיר נפח לשדיים לאחר הריונות והנקות או לאחר הרזיה, לשפר סימטריה בשדיים במצבים של אהסימטריה קלה עד בינונית, לשפר דימוי גוף וביטחון עצמי.

מתי לא ניתן לבצע הגדלת חזה – כאשר השדיים נפולים – יש צורך לבצע הרמת חזה עם או בלי שתלים.

מהם השלבים בניתוח להגדלת חזה?

1. ייעוץ ובדיקה במרפאה – בשיחה עם המועמדת לניתוח: מה רוצה לשנות בחזה? מה הציפיות מהניתוח,  מחלות רקע, תרופות, רגישות לתרופות, תוספי מזון, עישון, היסטוריה משפחתית של סרטן שד.

2. בבדיקה – מראה כללי של השדיים, מיקום הפטמה יחסית לכפל התת שדי, עובי רקמת השד בקוטב העליון, מדידה של שתלים בחזייה לא מרופדת על מנת להדמות את המראה לאחר הניתוח. החלטה על גודל השתלים.

3. בדיקות הכנה לפני הניתוח: בדיקות דם – ספירת דם, כימיה קטנה, תפקודי קרישה, אק"ג, מעל לגיל 40 יש צורך גם בצילום חזה ובדיקת ממוגרפיה.

4. יום הניתוח – יש להגיע לחדר הניתוח בצום של 6 שעות, ללא אוכל ושתיה.

5. בניתוח –הרדמה כללית, מיקום החתך – המיקום המקובל והנפוץ ביותר הוא בכפל התת שדי. אורך החתך כ- 4 סמ,

אפשרויות נוספות למיקום החתך – בגבול התחתון של העטרה ובבית השחי – לשיטות אלו חסרונות מול מיקום בכפל התת שדי.

6. בשלב הבא – יצירת הכיס שלתוכו יוכנסו השתלים. ניתן לבצע במישור מתחת לבלוטת השד או מתחת לשריר החזה הגדול – יש להתאים את סוג הניתוח למטופלת. בנשים רזות עם שדיים קטנים נעדיף מיקום מתחת לשריר ואילו בנשים עם חזה בגודל בינוי ונטיה להיות נפול – נעדיף מיקום במישור שמעל לשריר.

* בחירת המשתל – משתמשים כיום בסיליקון ג'ל – מקנה מרגש טבעי יותר וכן שומר על צורת השד. הג'ל גם מונע פיזור של הסיליקון במקרה שהשתל דולף. מעטפת השתל עבה יותר מבעבר ולכן עמידה יותר לקרע.

ההחלמה לאחר הניתוח

24-48 שעות הראשונות – החלמה מהניתוח.

ימים לאחר הניתוח – החלמה והורדת פעילות– כל פעילות רגילה מותרת (פרט לריצה, קפיצה או משקולות).

שבועות ראשונים לאחר הניתוח – נפיחות של אזור הניתוח.

בשעות הראשונות לאחר הניתוח לא חשים כאבים כיוון שאני נוהג להוסיף הרדמה מקומית לאזור הניתוח. בהמשך צפויים כאבים מסויימים שניתן להתגבר עליהם בעזרת תרופות נוגדות כאב.

אני ממליץ להשתמש בחזיית ספורט למשך חודשיים לאחר הניתוח.

המעקב במירפאה לאחר הניתוח – ביקורת ראשונה לאחר שבוע. השניה לאחר שבועיים – מסירים את הפלסטרים מקצרים את שולי החוטים – אני משתמש בחוטים נספגים כך שאין צורך בהסרת תפרים. ביקורת שלישית לאחר חודש.

סיבוכים אפשריים – כמו בכל ניתוח יש אחוז מסויים של סיבוכים או תוצאות לא רצויות בניתוח – שכיחותם בניתוח הגדלת חזה היא נמוכה מאוד – סוקרים אותם במהלך פגישת היעוץ לפני ניתוח.