לכל אדם מבנה פנים ייחודי, ואצל כל אחד ואחת ישנם שינויים ספציפיים אחרים שכדאי לבצע כדי להגיע למראה צעיר יותר, ובהתאם מתיחת פנים היא במובנים רבים ניתוח מודולרי, שעשוי לכלול גם מרכיבים נוספים כגון הרמת גבות, הזרקת שומן עצמי, הרמת עפעפיים ועוד.

יחד עם זאת ישנו גם בסיס פחות או יותר משותף לכל הניתוחים, ובפרט בחירה בין שני סוגי הליכים כירורגיים: מתיחת פנים מלאה ומיני מתיחה

מה כולל ניתוח מתיחת פנים מלאה?

ניתוח מתיחת פנים מלאה כולל מתיחה של רקמות עור ושכבות שרירים ובעיקר הרמתן אל מקום גבוה יותר בפנים שם היו ממוקמות כשהאדם היה צעיר יותר, סילוק עודפי עור מיותרים וכן הזרקת שומן עצמי למילוי שקעים וטשטוש קמטים (למשל באזור הכפלים הנזולביאלים, באזור שבין צידי הפה לבין האף).

החתך דרכו מתבצע ניתוח הרמת פנים (שמו השני של ניתוח מתיחת הפנים, שכן הבסיס למתיחה הוא כאמור הרמתן של רקמות שונות בפנים) מתחיל מאחורי קו השיער, באזור הרקות. משם יורד המנתח הפלסטי שמבצע את ההרמה אל חלקה הקדמי של אפרכסת האוזן, והשלב הבא הוא התעגלות של החתך סביב התנוך אל מאחורי האפרכסת ומשם אל הקרקפת האחורית.

השכבות של השרירים נתפרות בתפירה פנימית עם חוטים כדי שניתן יהיה למקם אותן במקום גבוה שיוצר מראה מחמיא, ובנוסף מבצע הכירורג הפלסטי סידור מחדש של נפחים בפנים כדי להקנות לעור מראה אחיד וחיוני.

מה כוללת מיני מתיחת פנים?

ניתוח מיני מתיחה, שנקרא לעתים גם מיני ליפט, מיועד בעיקר למי שזקוק לשינוי מצומצם יותר ובהתאם רוב המטופלים והמטופלות שעוברים הליך זה הינם צעירים יחסית – כולל בני ובנות 50 פלוס מינוס שרוצים להקדים תרופה למכה ולשמר את המראה הצעיר גם כשהם מתקרבים לגיל השלישי.

בעיקרון מיני מתיחה כוללת טיפולים נקודתיים יותר במרכז הפנים ובשליש התחתון שלהם. כך למשל עשוי ניתוח מיני ליפט לכלול מתיחת צוואר, הבלטת קו לסת, החזרת המראה המלא לאזור של עצמות הלחיים, הדגשת הכפלים הנזולביאלים וכן סילוק עודפי עור מכל מקום שבו הם גורמים למראה מבוגר יתר על המידה.

החתך דרכו מתבצע מיני ליפט קצר יותר מזה שנדרש לצורך מתיחת פנים מלאה, והוא בעיקר באזור האפרכסת (בקדמתה ומעט גם בחלקה האחורי).

איך יודעים באיזה סוג של ניתוח הרמת פנים כדאי לבחור?

על מנת להיכנס לחדר הניתוח בראש שקט ובידיעה שההליך שעומד להתבצע הוא זה שהכי מתאים לכם וזה שיוביל לשינוי הרצוי באמת, חשוב לבחור בקפידה את הכירורג הפלסטי – ובפרט לוודא שמדובר לא רק באדם בעל תפיסה ויזואלית חדה שיידע מהם ה"תיקונים" שיש לבצע בפנים, ובאיש מקצוע מיומן מבחינה טכנית שיידע להוציא אל הפועל את התכנון המדויק בצורה הטובה ביותר, אלא גם ברופא בעל יושרה מלאה, כך שהוא ימליץ לכם על הבחירה הטובה ביותר עבורכם ולא מאף שיקול זר.

למה לא כדאי לבצע מתיחת פנים בהרדמה מקומית?

בכל סוגי מתיחות הפנים מוטב לבצע את ההליך הכירורגי תחת הרדמה מלאה בשילוב הרדמה מקומית. בדרך זו מושג רווח כפול: ההרדמה המלאה מאפשרת למנתח הפלסטי לבצע את כל השינויים הנדרשים בקלות ובחופשיות, ואילו השילוב של ההרדמה המקומית מאפשר להימנע מהרדמה מלאה עמוקה מאוד, שעלולה להוביל לבחילות לאחר סיום הניתוח.

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על: