להצלחה של ניתוח מתיחת פנים חשובים המיומנות הטכנית של הכירורג הפלסטי שמבצע את הניתוח, וכן הניסיון שלו שמאפשר לו לתכנן את ההליך האופטימלי עבור כל מנותח או מנותחת. בנוסף חשוב מאוד שהציפיותו ריאליות מצד המטופלים.

חשוב להדגיש: ניתוח הרמת פנים (מתיחת הפנים נקראת גם הרמת פנים שכן המרכיב המרכזי בהליך הכירורגי הוא החזרת שכבות שרירים למיקום הגבוה יותר בפנים כפי שהיו בגיל צעיר יותר) מקנה לאדם חזות חיונית יותר ומראה צעיר יותר. יחד עם זאת מי שהגיע לגיל 50-60 לא יוכל להיראות שוב בן 20 או 30, ומי שמצפה לכך עלול להתאכזב ולא ליהנות מהשינוי המשמעותי שכן בא לידי ביטוי במראה הפנים שלו.

עוד חשוב לקחת בחשבון שנדרשת תקופת החלמה מסוימת לאחר מתיחת הפנים, ושיש להתאזר בסבלנות עד שהתוצאות הסופיות באות לידי ביטוי – הבנה מלאה של כל שלבי התהליך מבטיחה ציפיות ריאליות ואיתן נחת מהצלחת הניתוח.

חשיבותם של מפגשי הייעוץ לקראת ניתוחי מתיחות פנים

תהליך מתיחת פנים מתחיל במפגש ייעוץ עם הרופא המנתח, שבין מטרותיו להעלות את כל האפשרויות העומדות בפני המטופל על מנת לשפר את המראה – מה אפשר לשפר בהזרקה של בוטוקס או חומרי מילוי לפנים ובאילו מצבים חייבים לעבור ניתוח מתיחת פנים על מנת לשפר את המראה.

בהתאם במפגש זה יתחיל הכירורג הפלסטי לתכנן את הניתוח הספציפי בהתאם למבנה הפנים של האדם ולבקשותיו, ובמקביל יבהיר לו מה ניתן להשיג במסגרת הניתוח אבל גם מה בלתי אפשרי.

בנוסף יפרט הרופא מה כולל תהליך ההחלמה בעקבות הרמת הפנים וגם מהם הסיבוכים האפשריים, כך שהמטופלים יוכלו להחליט האם ברצונם לעבור את הניתוח על סמך מידע מפורט ומלא.

למה לא כדאי לבצע ניתוח מתיחת פנים בהרדמה מקומית?

אמנם הרדמה מלאה מאריכה מעט את ההתאוששות בעקבות הניתוח ומצריכה אשפוז קצר, ובנוסף ישנם מטופלים אשר חוששים מהרדמה שכזו, אולם שילוב של הרדמה כללית לא עמוקה עם הרדמה מקומית מבטיח הן לחץ דם נמוך במהלך הניתוח, ועל כן מינימום שטפי דם ונפיחויות בפנים, והן התעוררות יחסית קלה ללא בחילות או תחושה רעה.

מה קורה מיד אחרי ניתוח הרמת פנים?

לאחר הרמת פנים מועברים המנותחים למחלקת ההתאוששות, שם הם שוהים בהשגחת אחות, וזאת כדי להתעורר בהדרגה ובבטחה מההרדמה המלאה.

לאחר מכן נשארים המנותחים באשפוז של כ-24 שעות, וזאת כשהפנים שלהם חבושים בתחבושת מיוחדת (שתוסר למחרת בבוקר).

לאחר הניתוח נשארים נקזים – אלו מעין צינורות שממוקמים מתחת לעור למשך מספר שעות. הניקוז מאפשר הפחתה של הנפיחות בפנים לאחר הניתוח.

ההחלמה בעקבות מתיחת פנים

לאחר השחרור הביתה ניתן להתקלח – במים פושרים. פעילות פיזית מתונה אפשרית כעבור כשבוע, ואל שגרה כמעט מלאה ובפרט לעבודה אפשר לחזור תוך שבועיים עד שלושה.

במהלך פרק זמן זה מתבצעת ביקורת אצל הרופא, שבוחן את ההחלמה (נפיחות, נוקשות בצוואר, יובש, סימנים כחולים ושטפי דם) ומוודא שאין ממצאים  חריגים. לאחר ההחלמה כל הנפיחות ושתפי הדם נעלמים מעצמם – קחו בחשבון שלעתים חולפים מספר שבועות עד שכל הסימפטומים נעלמים.

כמו כן מומלץ בחום להימנע מחשיפה מופרזת לשמש במשך 6 חודשים לפחות.

הסיכונים הטמונים בכל הרמת פנים

סיבוכים בניתוח מתיחת פנים מאוד נדירים אולם כמו בכל ניתוח בכל זאת יש לפרט לגבי כל האפשרויות לפני הניתוח. הסיבוכים שיכולים להופיע לאחר ניתוח למתיחת / הרמת פנים הם זיהום, דימום תת עורי, היפרדות תפרים, נמק עורי, צלקת לא אסתטית ופגיעה עצבית בשפה התחתונה או בגבה (פגיעה שחולפת מעצמה תוך מספר חודשים). כמו כן עלולים להופיע שינויי תחושה בפנים ובאפאכסות האוזניים – מרביתם הפיכים.

חשוב להדגיש שישנם פתרונות לכל אותם מצבים, ובכל מקרה שכיחותם נמוכה.

מה קורה 5 שנים אחרי ניתוח מתיחת פנים?

לפני מספר שנים נערך בבריטניה מחקר ראשון מסוגו, ומקיף במיוחד, שבחן מה קורה 5 שנים אחרי מתיחת פנים.

המחקר, שבוצע ע"י ד"ר בארי ג'ונס, מי שהיה נשיא האגודה הבריטית לניתוחים פלסטיים אסתטיים, גילה כי אצל למעלה מ-75% מהמנותחות נשמר שינוי משמעותי לטובה גם אחרי שחלפו 5.5 שנים ממועד הניתוח – וזאת על סמך ניתוח של תוכנת מחשב ייחודית שהשוותה בין צילומים של נשים לפני המתיחה, מיד אחריה, חודש לאחר הניתוח וכעבור 5.5 שנים.

באופן טבעי מומלץ לשמור על אורח חיים בריא וכך לשמר את הישגי הניתוח ואף להעצים אותם בדרך למראה מחמיא במיוחד.

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על: