הזרקת בוטוקס (Botox injection)

מה זה בוטוקס ומה האפקט שלו?

בוטוקס (או בשמו המלא: בוטוליניום טוקסין) הוא חומר המופק מחיידק הבוטוליניום. בכמויות קטנות הוא גורם לשיתוק השריר אליו הוא מוזרק, ובדרך זו מעלים קמטים לתקופה של שלושה עד ארבעה חודשים. חשוב להדגיש כי בוטוקס אינו חומר מילוי ולכן אינו מתאים לטיפול בקמטים סטטיים.

השימושים הרפואיים של הבוטוקס

הבוטוקס מתאים לטיפול בבעיות נוירולוגיות מסוימות, לטיפול בפזילה, לטיפול במיגרנות (מאפשר הקלה בעוצמת כאב הראש ובמשך ההתקף ותדירותו) ולטיפול בהזעת יתר (על-ידי הזרקתו לבית השחי).

השימושים האסתטיים של הבוטוקס

הקמטים נחלקים לקמטים סטטיים ולקמטים דינמיים. הקמטים הסטטיים נמצאים במנוחה ואינם מושפעים מהבעות שרירי הפנים. הקמטים הדינמיים לעומת זאת מופיעים בזמן השינויים בהבעת הפנים, וכוללים למשל "קמטי חשיבה" במצח, "קמטי כעס" בין הגבות, וקמטי המניפה בצדי העיניים המופיעים כשמחייכים.
הבוטוקס משתק את הקמטים הדינמיים וכאמור אינו מתאים לטיפול בקמטים הסטטיים.
השימוש האסתטי הקלאסי הוא בשליש העליון של הפנים. אזור זה נחלק לשלושה אזורי משנה: האזור שבין הגבות, המצח וצדי העיניים.
קמטים באזורים אלו מופיעים מוקדם יחסית, בסביבות גיל שלושים, ועלולים להקנות מראה עייף, מבוגר וכועס.
הטיפול  יעיל מאוד לאזורים אלו כשרוצים להצעיר ולרכך את מראה הפנים. האפקט שלו כה מוצלח, שהוא בא במקום הניתוח שהיה נהוג בעבר, ובו בוצע חתך מאוזן לאוזן דרך הקרקפת.
כמו כן, הוא משמש כטיפול משלים לניתוח מתיחת פנים. הניתוח עצמו מטפל בעודפי העור, בצניחת הפנים ובקמטים הסטטיים, ואילו הבוטוקס מטפל בקמטים הדינמיים.

דוגמנית יפה מקבלת זריקת בוטוקס

מהם החידושים האחרונים?

החידושים האחרונים הם הזרקת בוטוקס לשם הרמת זווית הפה, וכן הזרקה לבסיס האף, לשרירי הצוואר ולצדי האף.

כיצד מבוצע טיפול הבוטוקס?

הטיפול מבוצע במרפאה, הוא נמשך מספר דקות ובסיומו אפשר לחזור לפעילות רגילה. החומר מוזרק ישירות לתוך שרירי הפנים באזור בו רוצים להחליק את הקמטים. פעולת ההזרקה פשוטה, אך חייבת להתבצע על-ידי רופא, כיוון שיש צורך בידע נרחב באנטומיה של שרירי הפנים וניסיון רב בהזרקות. רק מנתח פלסטי מומחה רואה את התמונה בכללותה ויכול לייעץ לגבי הטיפול המומלץ והמתאים ביותר: בוטוקס, חומרי מילוי לפנים, קילוף או ניתוח, או אולי שילוב ביניהם.

מהן תוצאות הטיפול בבוטוקס?

השפעת החומר איננה מיידית ובתחילה לא רואים שינוי. אולם תוך שלושה ימים עד שבוע, כשהחומר מגיע לשיא פעילותו, יש שינוי משמעותי במראה הפנים. התוצאה נשמרת לתקופה של שלושה עד ארבעה חודשים. כמו כן, יש צורך להגיע לפגישת ביקורת שבוע לאחר ההזרקה.

האם יש תופעות לוואי לטיפול בבוטוקס?

תופעות לוואי הן נדירות ביותר, ולרוב מדובר רק באדמומיות קלה או בשטף דם באזור הדקירות. תופעה נדירה מאוד היא חולשה של שריר העפעף וכתוצאה מכך צניחה של העפעף. תופעה זו הפיכה כמובן, כיוון שהשפעת הבוטוקס חולפת לאחר שלושה עד ארבעה חודשים.

למי אסור להזריק בוטוקס?

אסור להזריק לנשים בהיריון, לנשים מיניקות ולחולים במחלת ניוון שרירים.

האם צריך להזריק בוטוקס שוב ושוב בכדי לשמר את המראה הצעיר?

כשהשפעת החומר חולפת, כעבור שלושה עד ארבעה חודשים, המצב חוזר לקדמותו. ניתן לבצע טיפולים חוזרים ללא הגבלה על מספר הטיפולים. כאשר מקפידים לבצע כשלושה טיפולים בשנה, פרקי הזמן בין ההזרקות מתארכים, וזאת כתוצאה מחולשה מתמשכת של השריר.

האם הבוטוקס מסייע גם למניעת הקמטים ולא רק להעלמתם?

בשנים האחרונות גיל הפונות לטיפולי בוטוקס הולך ויורד. אם בעבר מקובל היה לטפל מגיל ארבעים לערך, הרי שכיום מתחילים בטיפול כבר בשנות השלושים לחיים. כמו כן, ישנן עדויות שהזרקת בוטוקס מגיל מוקדם מונעת הופעת קמטים.

האם גם גברים נעזרים בטיפולי בוטוקס?

גברים עדיין פונים לטיפול פחות מנשים. הטיפולים השכיחים בקרב הגברים הפונים הם הזרקת בוטוקס בין הגבות למניעת מראה כועס וכן הזרקה בצדי העיניים כאשר ישנם קמטים מרובים.

מהם החסרונות והסכנות של הבוטוקס?

בוטוקס הוא חומר יעיל מאוד: הוא תמיד עובד, הטיפול באמצעותו מבוסס על ניסיון מחקרי עשיר ומצטבר, יש לו אישור שימוש מטעם רשות התרופות האמריקאית (FDA), וכאמור יש לו מעט מאוד תופעות לוואי. מדובר בחומר פלאי ממש. החיסרון העיקרי הוא משך ההשפעה המוגבל שלו, אך כאמור, לאחר הזרקות חוזרות, פרקי הזמן בין ההזרקות מתארכים.

האם קיימת תופעה של התמכרות לבוטוקס?

החומר אינו ממכר, אבל התוצאה שלו כן – ומאוד! קשה מאוד לאישה לחזור להיראות פחות טוב. השינוי לטובה כה דרמטי, אז מדוע שתרצה להיראות שוב מבוגרת יותר או כועסת, כאשר היא יכולה לשפר את מראה פניה תוך מספר דקות ועם מעט מאוד תופעות לוואי.

טיפים:

  • בצעו את ההזרקה רק אצל כירורג פלסטי מומחה, המיומן לראות את כל התמונה. ד"ר אריק זרצקי הוא רופא מומחה להזרקת בוטוקס.
  • חובה לבוא לביקורת שבוע לאחר ההזרקה!
  • הקפידו על מרווחים קבועים בין ההזרקות על מנת להאריך את פרק הזמן ביניהן תוך שמירה על האפקט הרצוי.

לייעוץ נוסף לחצו כאן!