אריק זרצקי בתקשורת

ד"ר אריק זרצקי מתארח אצל נעמה בערוץ 10 ומשוחח על טפולים וניתוחים אסטתיים שונים

דר' אריק זרצקי מדבר על ניתוחים לאחר הריון

ד"ר אריק זרצקי מדבר על ניתוח הגדלת חזה

הגדלת חזה הינה הניתוח הפלסטי השכיח ביותר בארץ, וגם במדינות רבות אחרות ברחבי העולם מדובר בפרוצדורה מבוקשת מאוד, וקל להבין למה, שהרי השדיים הם אחד האיברים בעלי ההשפעה הרבה ביותר על המראה החיצוני של נשים.

חשוב להדגיש שמומלץ לא לבצע ניתוח הגדלה לפני גיל 18, שכן בשלב זה של ההתפתחות הפיזית השדיים עדיין גדלים ועוד לא הגיעו לצורתם הסופית – ישנה סבירות בלתי מבוטלת לכך שבסופו של דבר כלל לא יהיה צורך בהגדלת החזה, ובכל מקרה מאחר שהחזה ממשיך להשתנות תוצאות הניתוח יושפעו מכך ואין דרך לדעת כיצד ייראו השדיים אם הניתוח מתבצע בגיל צעיר. עוד כדאי לציין שבכל מקרה ניתוח פלסטי לפני גיל 18 מחייב את הסכמת ההורים בכתב.

סוגי השתלים – אנטומי או עגול

במסגרת ניתוח הגדלת חזה מוכנסים אל כיסים מיוחדים באזור זה שני שתלים, אחד בכל צד וכתוספת לשד הקיים. בחירה נכונה של השתלים המתאימים ביותר לכל מטופלת היא מפתח להצלחת הניתוח הפלסטי, וההחלטה הראשונה שיש לקבל היא אם להשתמש בשתלים אנטומיים או בשתלים עגולים.

שתלים אנטומיים זכו לפופולריות רבה לפני מספר שנים, אולם כיום הם פחות נפוצים. הסיבה העיקרית לכך היא שהם מספקים פחות מילוי לחלקו העליון של החזה, אם כי ישנם מקרים שבהם שתל אנטומי מבטיח את המראה היפה והמושך ביותר, כך שכדאי לדעת שקיימת גם אופציה זו, של שתלים שאינם עגולים לגמרי אלא יש בהם אזור אחד שבולט יותר.

שתלים עגולים מתחלקים ל-3 סוגים: שתל עגול בעל פרופיל גבוה, שתל עגול עם פרופיל נמוך ושתל עגול עם פרופיל נמוך. שתלים מהקבוצה הראשונה מתאפיינים בכך שהם בולטים קדימה ואילו שתלים מהקבוצה השלישית הם רחבים מטבעם.

בכל מקרה חשוב להתאים את הפרופיל הנבחר למבנה הגוף של האישה ולגודל דפנות החזה שלה, כשגם לתפישה האסתטית של המטופלת, כלומר לאופן שבו היא מדמיינת את החזה המושלם עבורה, ישנה חשיבות.

בחירת סוג השתל, הפרופיל והגודל מתבצעת במהלך מפגש הייעוץ הראשון עם הכירורגי הפלסטי שיגדיל את החזה. מפגש זה משמש גם ליצירת אמון בין האישה למנתח שבידיו היא מפקידה את השדיים שלה ובעצם את החלום על חזה גדול יותר, וכן להבטחת ציפיות ריאליות – חשוב להבין שהרפואה האסתטית בכלל, וההליך הכירורגי המאפשר הגדלת חזה בפרט, השתכללו מאוד, אולם עדיין ישנן מגבלות. בנוסף ישנם מקרים שבהם רצונה של האישה עלול להוביל לחזה שלא מתאים לממדי גופה ועל כן ייראה לא טבעי ופחות מחמיא, וגם במקרים אלה היושרה והניסיון של המנתח הפלסטי באים לידי ביטוי כדי להבטיח את התוצאות המתאימות ביותר לכל מטופלת ואת קיומן של ציפיות בהתאם, כך שלא ייווצר לאחר הניתוח פער בין התוצאות לתקוות, פער שיגרום למפח נפש של ממש.

בכל מקרה מומלץ לבצע מדידה של השתלים הנבחרים, ואפילו כמה אפשרויות, וזאת בעזרת קיט מיוחד – כדי לסייע לאישה לבצע את הבחירה הנכונה ביותר עבורה.

מה מאפיין את המילוי של השתלים?

שתלים להגדלת חזה ממולאים בסיליקון. בעבר היה זה סיליקון נוזלי שעלול היה לדלוף, אולם בימינו נעשה שימוש בג'ל סיליקון ובנוסף המעטפת של השתל עמידה הרבה יותר כך שהסיכון לנזילה או קרע אפסי. בהתאם החברות המייצרות את השתלים יכולות להעניק אחריות מורחבת לטווח ארוך, ואין חובה לבצע החלפת שתלים כעבור 10 שנים.

ההחלמה לאחר ניתוח הגדלת חזה

מדי שנה מתבצעות בארץ אלפי הגדלות חזה. ההליך הכירורגי נחשב בטוח, אם כי כמו כל ניתוח גם הוא עלול לגרום במקרים נדירים לדימומים או זיהומים.

במשך כחודש לאחר הניתוח יש להימנע מהרמת משאות כבדים, ובפרט אם ההשתלה בוצעה מתחת לשריר החזה. התוצאות של ניתוח הגדלת חזה באות לידי ביטוי מלא לאחר מספר חודשים וכאמור נשמרות לטווח הארוך ומסייעות לנשים ליהנות מדימוי עצמי משופר ומאיכות חיים טובה יותר באופן כללי.

ד"ר אריק זרצקי מדבר על ניתוחי מתיחת פנים

הפנים הן האיבר הבולט ביותר שלנו, ועל כן אין פלא שהן ניצבות במרכז טיפולים אסתטיים רבים. הדרך הטובה ביותר ליצור את השינוי הכי גדול, כזה שגורם לאפקט של וואו, היא ניתוח מתיחת פנים. ניתוח פלסטי זה מעניק לגברים ולנשים חזות צעירה יותר בכ-10 עד 15 שנים ביחס למראה הנוכחי שלהם, ובפרט אם מפקידים את ביצוע הניתוח אצל כירורג פלסטי מומחה ומנוסה במתיחות פנים.

באיזה גיל כדאי לעבור מתיחת פנים?

בארה"ב הגיל הממוצע של הגברים והנשים שעוברים ניתוחי מתיחות פנים הוא 48, ובישראל מעט יותר. חשוב להדגיש שזהו ממוצע בלבד, ובכל מקרה ההחלטה אינדיבידואלית ואם מישהו רוצה להעניק לעצמו חזות חיונית וקורנת יותר גם בגיל צעיר יותר, הדבר בהחלט האפשרי, וכמובן שגם בגיל מבוגר יותר לניתוח פלסטי זה ישנו אימפקט משמעותי ומרשים.

מתיחת פנים = הרמת פנים

מתיחת פנים הן למעשה הרמת פנים: בעבר הניתוח היה מבוסס על מתיחה של רקמות עור, ומכאן גם השם שמקובל גם היום, אבל מאז השתכלל מאוד ההליך הכירורגי שמטרתו הורדת 10-15 שנים מהמראה החיצוני, וכיום הוא מבוסס על פעולות שונות במישור שמתחת לעור.

בין הפעולות המתבצעות במהלך ניתוח מתיחת פנים, שנדרשת עבורו הרדמה מלאה – החזרת נפחים שאבדו במחצית התחתונה של הפנים, הרמת שרירים שהתרופפו ועטיפות שרירים שצנחו מטה והרמה של רקמות בצוואר. בחלק מהמקרים משולבת במתיחת הפנים גם הרמת עפעפיים וכן הרמת צדי הגבות, בהתאם לצורך ולמצב הפנים של כל מטופל ומטופלת. תשומת לב מיוחדת ניתנת לאזור הסנטר והלסת, ובמידת הצורך מתבצעת הדגשת קו סנטר.

בסוף הניתוח המנתח הפלסטי מחזיר את עור הפנים למקומו (לאחר שכאמור ביצע פעולות שונות במישור שמתחת לעור), מסיר רקמות מיותרות וסוגר את החתכים. החתכים הם מתחת לקו השיער ומאחורי האוזניים, והתוצאה היא צלקות שמסתדרות יפה ולא מתבלטות יתר על המידה.

סיבוכים וסיכונים

הפופולריות הרבה של ניתוחי מתיחות פנים, או כפי שאולי מדויק יותר לקרוא להם, הרמת פנים, מעידה על כך שלמרות המורכבות של ההליך הכירורגי הוא מוביל לתוצאות מוצלחות וללא סיבוכים. יחד עם זאת, כמו בכל ניתוח, ישנה רמה מסוימת של סיכון להיווצרות זיהום, דימום, א-סימטריה בפנים או פתיחת תפרים. כשבוחרים באופן מושכל מנתח מנוסה ומיומן, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית, הסיכון נמוך במיוחד.

עוד דבר שחשוב לקחת בחשבון לקראת מתיחת פנים הוא רמת ציפיות ריאלית: מדובר כאמור בניתוח שמשפר משמעותית את מראה הפנים ומקנה חזות צעירה יותר ב-10-15 שנים (מידת השיפור תלויה בפרמטרים ספציפיים של כל מטופל ומטופלת, וכך למשל גנטיקה, תזונה וחשיפה לשמש משפיעות מאוד על התוצאות) – אבל הוא לא יגרום לאף אחד ואף אחת להיראות שוב בני 25. מנתח פלסטי בעל יושרה וניסיון יספק ייעוץ פרטני לגבי כל איזור בפנים ויבהיר מה ניתן לשפר ועד כמה השיפור יהיה גדול.

החלמה לאחר מתיחת פנים

ההחלמה לאחר ניתוח מתיחת פנים אורכת כשבועיים, כשבזמן זה מומלץ להשתמש במסכה מיוחדת אשר מצמידה את העור לפנים ובמיוחד באזור הצוואר. לאחר מספר חודשים התוצאות הסופיות באות לידי ביטוי, והן המרשימות ביותר שניתן לקבל במסגרת הרפואה האסתטית.