ד"ר אריק זרצקי עם שתי לקוחות הממליצות על ניתוח הרמת חזה | הוצאת שתלים והרמת חזה

ניתוחים להגדלת חזה מקובלים מאוד ומבוקשים על ידי נשים בטווח גילאים רחב למדי, החל בנשים צעירות וכלה בנשים בוגרות יותר. גורמים בתחום יודעים לספר על עשרות רבות של אלפים של נשים שעברו השתלת חזה בארץ (כאשר יש הנוקבים ביותר מ-200 אלף נשים). עם זאת, פחות מדוברת העובדה כי לפעמים נוצר מצב שבו קיים ביקוש למשהו הפוך. אנו לא מדברים על ניתוחי הקטנת חזה שכבודם במקומם מונח אלא על משהו אחר: הוצאת שתלים והרמת חזה. באדיבות ד”ר אריק זרקצי, מומחה בכירורגיה פלסטית ומנהל יחידה למיקרוכירורגיה ומנתח פלסטי מוערך נשתף אתכן כעת במה שחשוב לדעת בנושא פחות מדובר זה. מדוע נשים מבקשות להוציא את השתלים, אילו אפשרויות קיימות, האם לאחר הניתוח צפויה להיווצר צלקת, מה המשמעות של מבנה הגוף ועובי רקמת השד – כל זאת ועוד בסקירה זאת.

מדוע נשים מבקשות לבצע הוצאת שתלים והרמת חזה

ניתן להניח כי נשים המבקשות לבצע ניתוח להוצאת שתלים תהיינה בהכרח לא מרוצת מהתוצאה של הגדלת החזה. זה יתכן, זה אפשרי, אך חשוב לומר כי לא בהכרח כך הם פני הדברים. נשים רבות שבעות רצון מתוצאות ניתוח הגדלת החזה וללא ספק, זהו מצב מובהק לאור מספר הנשים שמגיעות ומבקשות להגדיל את החזה. אם כן, נותרת השאלה מדוע בכל זאת ישנן כאלה שמבקשת להוציא את השתלים?

פניות רבות של נשים המעוניינות להסיר שתלי סיליקון רוצות לשמור על מראה יפה של השד לאור שינויים טבעיים שמתרחשים ומשפיעים על צורתו ומבנהו של כל שד (בין אם אין בו שתל ובין אם ישנו). יש לזכור כי ככל שחולפות השנים מאז שבוצע ניתוח הגדלת החזה עם שתלי סיליקון, הזמן חולף וכל מבנה הגוף משתנה. יש כאלה שאצלן הגוף משתנה בצורה מהירה יותר ויש כאלה – שפחות. יש כאלה שמרגישות יותר בנוח ומקבלות את השינויים ויש כאלה שפחות.

אם את קוראת שורות אלה, ייתכן מאוד שגם את שאלת את עצמך – האם יש צורך להחליף את השתל? להקטין את השתל או בכלל לוותר עליו? שאלה זו שעלולה לצוץ לא מעט שנים מאז בוצע הניתוח להגדלת החזה בהחלט במקומה ולעיתים החזה מרגיש, לאור השינויים, גדול מדי.

נחשוב נא ונזכור כי הגוף עובר שינויים רבים כתוצאה טבעית מהשמנה הרזיה. דיאטות ושינויים בחילוף החומרים מוכרים לכל. ואין ספק שברקע יש עוד הריונות, הנקה, שינויים הורמונליים, השפעות של גיל המעבר וכיוצא בזה. התוצאה של הדברים הללו ניכרת לפעמים בכך שחזה שעבר הגדלה בכל זאת מאבד מהאטרקטיביות שלו, כך לפי תחושתה של האישה.

אם כן, כתוצאה מהמציאות הזו שאותה אנו מתארים, נשים במספר גדל והולך (אך לא גדול ביחס לכלל הנשים שעברו הגדלת חזה) פונות בבקשה לעבור ניתוח בו יוסרו שתלי הסיליקון והמראה האסתטי של השד ישמר. יש לשים את הדברים בקונטקסט הנכון ולבשר כי בהחלט יש בשורות טובות – זה לא רק אפשרי זה גם מתבצע בהצלחה יתרה אצל טובי הפלסטיקאים.

מהי המשמעות של מבנה הגוף והשד ב- הוצאת שתלים והרמת חזה

יש נשים המספרות בגילוי לב כי במידה מסוימת, הן בחרו בעבר להגדיל את החזה ובחרו שתלים גדלים מדי בשל סיבות לא מתאימות. למשל, הרצון להיראות כמו דוגמנית מפורסמת או כמו נשים אחרות שראו בחוף הים או בעבודה, נשים שמבנה גופן, למעשה שונה מאוד. במידה מסוימת, המראה של השד מושפע ממשקלו העצמי, ממשקל השתלים, מהאלסטיות של העור ומגורמים רבים נוספים. למרות שלכאורה הוצאת שתלים והרמת חזה הינן פרוצדורות שמבוצעות בהליך ידוע וקבוע, מסתבר כי יש משמעות רבה לבדיקה המקדימה שעוברת האישה ולמבנה השד, לא פחות מכפי שיש משמעות למקצועיות של המנתח עצמו.

אם ניקח לדוגמא אישה שבשל הריונות ולידות סובלת ממראה נפול של השד, יתכן מאוד שיש לה גם רקמת שד עבה למדי. נגיעת עניין זה להוצאת שתלים והרמת חזה משמעותית מאוד. כאשר לנשים יש מצד אחד חזה רפוי ושתל ומצד שני גם רקמת שד משמעותית, ניתן לתכנן את הניתוח כך שייעשה שימוש ברקמת שד עצמית להשגת שיפור משמעותי במראה השד ויציבותו. כלומר, בניתוח משתמשים ברקמת השד העצמית לצורך קבלת מראה מורם, אסתטי ויפה. השימוש ברקמת השד וההרמה מאפשרים להתגבר על אותו חוסר שנוצר פתאום בשד, לאחר הוצאת השתלים.

אם אישה עברה השתלה אך מבנה הגוף שלה מאוד רזה, יתכן כי הרופא יראה כי הוצאת השתלים בלבד עלולה ליצור בעיה. אם האישה מאוד רזה, יתכן מאוד ולא תהיה אפשרות להשיג תוצאות משביעות רצון על ידי הרמת חזה בלבד. על כן, חשוב לקחת זאת בחשבון ולהבין כי לעיתים, פתרון ראוי בהחלט יהיה ניתוח להוצאת השתלים ושימוש בשתלים קטנים, שיתמכו במראה נשי, התואם למבנה הגוף ולציפיות של האישה.

כמובן, יש הרבה מצבי ביניים ועל כן, המקצועיות של הרופא, מידת ניסיונו והבדיקות המקיפות שלפני הניתוח – לכל אלה משמעות רבה ביותר על אופי הניתוח ועל שביעות הרצון של האישה לאחר התהליך כולו. לפני ביצוע הניתוח, חיוני שהמנתח יידע לא רק את גודל השתל אלא גם יעריך את מבנה השד, יבין גם מהן הציפיות של האישה, יבצע תיאום ציפיות והסבר כך שיהיה ברור לה מה שניתן להשיג, בהתאם למבנה השד, אלסטיות הרקמה, מיקום הצלקת הישנה (שם הוכנס השתל המקורי) וכיוצא בזה.

לפני שתמשיכי לקרוא, נבקש לציין כי תוכלי להתרשם מהאפשרויות העומדות לרשותך, במרפאתו של ד”ר זרצקי, מנתח פלסטי בכיר, עתיר ניסיון הבקיא בכל החידושים שעוברים על מדע הרפואה בתחום הפלסטיקה והניתוחים האסתטיים. זאת מתוקף עיסוקו הן כמנתח פלסטי מבוקש בשוק הפרטי והן מעבודתו במקביל, ברפואה הציבורית (מנהל יחידה באיכילוב).

הוצאת שתלים, שלמות השתלים, אי נוחות וכאבי גב

כדאי לציין שבניגוד לעבר, רק מעט מאוד נשים פונות ומבקשות להוציא את השתלים מסיבות של פגיעה בשלמות השתל או בשל יצירת תחושה של התקשות ואי נוחות. בעבר, לפני כמה עשרות שנים, היו קיימים שתלים שדלפו. בחלק מהמקרים נוצרת תופעה של התקשות הקופסית. אולם בדורות החדשים של השתלים, כאשר הרופא מקפיד להשתמש בשתלים מעולים, דברים אלה כבר אינם קורים כי השתלים שונים לחלוטין והמחקר שבוצע מאז היה מקיף ביותר. מה שכן חשוב לומר, יש עוד סיבות שמובילות נשים לבחור בהוצאת שתלים.

למרות שמוטיבציה מרכזית לביצוע הוצאת שתלים והרמת חזה הינה שיופר המראה, שיפור מיקומן של הפטמות ביחס לקפל השד ושביעות רצון כללית מדימוי הגוף, לא בכך מסתכמת התמונה. יש נשים המדווחות כי עם השנים, בשל השתל הגדול ומשקל החזה, נוצרה אצלן אי נוחות. אי הנוחות יכולה להתבטא למשל בכאבי גב. יש נשים שסובלות מהזעת מוגברת בקפל השד וגם זה חש להן מאוד לא רצוי. כמו כן, נשים שמתחילות בזכות מודעות בריאותית להתחיל להתעמל, ריצה, אירובי וכיוצא בזה, מגלות פתאום כי החזה הגדול מדי מטריד אותן. להוצאת השתלים והרמת החזה יכולה להיות השפעה דרמטית גם בנושאים אלה, כולם יחד וכל אחד לחוד.

מהן האפשרויות ב- הוצאת שתלים והרמת חזה

את הוצאת השתלים משתדל הרופא לבצע במידת האפשר דרך הצלקת. זו הצלקת הישנה שדרכה הוכנסו בניתוח ההגדלה. חשוב לציין כי בחלק מהמקרים, לאחר הניתוח צפויה להיווצר צלקת נוספות, מכיוון שכאמור, לא נהוג לבצע אך ורק הוצאה של השתל אלא גם הרמה. למרות קיומה של הצלקת (שעשויה עם הזמן להתבהר ולהפוך פחות מורגשת) שביעות הרצון של הנשים הפונות להוצאת השתלים גבוהה ביותר.

אפשרות ראשונה שעומדת בפני אישה שמבקשת להוציא את השתלים היא שייעשה שימוש ברקמת שד עצמית, להוספת נפח ויצירת מראה מורם, גם אם קטן יותר. אפשרות שניה כוללת החלפה של השתל הישן לשתל חדש, קטן יותר. חשוב לציין כי באפשרות זאת, מומלץ להעדיף שתלים קלים. הייחוד הוא שהם הרבה פחות מכבידים. הם מסייעים בעיצוב מראה השד אך חשוב לציין שלא כל הנשים מעוניינות כך. זהו פתרון טוב כאשר רקמת החזה דקה מאוד. היתרון – השד נראה מלא יותר. השתל הקל הינו בעשרות אחוזים קל יותר מהשתלים הרגילים.

כמה מילים על אופי הרמת החזה בניתוח

לפני ביצוע הניתוח, חשוב לקבל הסברים מהרופא על הצפוי. ככלל, הוצאת שתלים והרמת חזה מבוצעים בהרדמה כללית. אופי הניתוח מושפע מהטכניקה שבה משתמש הרופא, השאלה אם מכניסים שתלים חדשים או לא ופרמטרים נוספים. החתכים נעשים על פי שיקול דעת הרופא, לפי גודל החזה ונפח השתלים, מיקום הפטמה ואופי ההרמה.

לפני הטיפול וכך לאחר הניתוח, יש לקבל את כל המידע מהרופא, אודות סיבוכים אפשריים, מה המטופלת צפויה לחוש בשעות ובימים לאחר הניתוח ובאילו מצבים יש ליצור עימו קשר אפילו עוד לפני שהגיע המועד לביקורת. אגב, באם המנתח השתמש בתפרים המתמוססים מאליהם, נחסכת הגעה למרפאה לצורך הסרת תפרים.

איך נראה חזה אחרי הוצאת שתלים?

נראות החזה לאחר הוצאת השתלים יכולה להשתנות בין אישה לאישה ותלוי בגורמים שונים, כמו  משקל, מבנה גוף, שינויים שחלו במבנה הגוף שהתרחשו לאחר הניתוח להגדלת חזה ועוד.

באופן כללי, נשים אשר בוחרות לנסות ולשמר את המראה הטבעי של החזה שלהן, ולא בוחרות בניתוח המשך או בהחלפת שתלים, עלולות למצוא מבנה שד שנראה 'ריק', נפול ובעל פרופורציות לא מחמיאות. נתונים אלה כמובן לא גורפים ובעוד נשים מסוימות יכולות להתאכזב מהמראה הטבעי של השדיים שלהן לאחר הוצאת השתלים, נשים אחרות יכולות להיות מרוצות יותר. בנוסף, קיימות אפשרויות נוספות כמו שימוש ברקמת שד עצמית להוספת נפח ומראה מורם, או הזרקה של שומן עצמי.

מה שחשוב לזכור לכל אורך הדרך, הוא שאין סיבה להתייאש וגם אם מראה השדיים הטבעי שלך לאחר הוצאת השתלים הוא לא מה שציפית לראות, תמיד ניתן באמצעות ניתוח להחליף את השתלים לכאלו שיחמיאו לך הרבה יותר ויתאימו, למבנה הגוף שהשתנה עם השנים.

מה כולל תהליך ההחלמה לאחר הוצאת השתלים?

ההחלמה לאחר הוצאת שתלי סיליקון נחשבת לקלה יחסית ואורכת בין שבוע ל-3 שבועות.

בימים הראשונים לאחר הניתוח, ישנה תחושה של אי-נוחות, כמו גם אדמומיות ונפיחות קלה באזור החזה. תופעות אלו חולפות לאחר מספר ימים. לרוב לאחר הניתוח יהיה צורך בנקז עבור ההפרשות והנוזלים, שימוש בנקז ימנע הצטברות עתידית של נוזלים ובצקות בחזה. בדרך כלל משתחררים הביתה כבר ביום הניתוח עם הנקז, אותו מגיעים להוציא לאחר יומיים-שלושה.

לאחר תקופה של כ-10 ימים, ניתן כבר לחזור לשגרה מלאה, לעבודה ולפעילות גופנית בהדרגה, כאשר לאחר כחודש וחצי ניתן גם לחזור לפעילות גופנית ופיזית מלאה ללא הגבלה.

האם החזה יכול לחזור למראה הטבעי שלו?

ראשית חשוב להיות ריאליים ולהבין שברוב המקרים, החזה איננו חוזר להיות כשהיה והמראה הטבעי שלו, לא יחזור באותה הצורה בדיוק. ישנם מצבים שונים בהם החזה יכול להתמלא יותר עם הזמן ולתפוס נפח. בדרך כלל, ההמלצה היא לחכות תקופה של כחצי שנה עד לאחר ניתוח להוצאת השתלים ועד לקבלת המראה הסופי.

למרות שניתן לערוך שינויים, להתחרט ולשפר את המראה, כדאי תמיד לחשוב טוב לפני כל הליך אסתטי, לשכלל את התוצאות העתידיות ובעיקר להתייעץ עם הרופא ולשאול את כל השאלות החשובות גם לפני הניתוח להגדלת חזה וגם לפני הוצאת השתלים.

המורכבות שבניתוח להוצאת שתלים

הניתוח להוצאת שתלים אינו נחשב לניתוח המורכב ביותר בתחום. אך כמו כל ניתוח אסתטי אחר, הוא דורש מיומנות, מקצועיות ולא מעט ניסיון. נשים רבות תוהות איך נראה חזה אחרי הוצאת שתלים, אך השאלה שבאמת חשובה, היא אצל מי מוציאים את השתלים.

ד"ר אריק זרצקי הוא פלסטיקאי מומחה ומנתח בכיר, מנהל יחידת מיקרוכירורגיה בבית החולים איכילוב ובעל רשת למרפאות פרטיות לניתוחים וטיפולים אסתטיים. בנוסף, ד"ר זרצקי  אחראי על ניתוחי הקטנת חזה בבית החולים איכילוב ובזכות הניסיון הרב שצבר, נשים רבות מגיעות אליו לצורך הוצאת שתלי סיליקון ועיצוב החזה מחדש בעזרת רקמת השד, על מנת להימנע מהצורך בהחזרה של שתלים.

סוף מעשה במחשבה תחילה – טיפים חשובים

יתכן שאת השורות הללו קוראות גם נשים שבשלב זה מביעות עניין בהגדלת חזה. כנשים אינטליגנטיות ובעלות מודעות, הן חושבות בוודאי לא רק על תוצאות הניתוח והיום שאחרי אלא גם על החודשים, השנים ואפילו העשורים שאחרי (ולכן מבררות לגבי המשמעות של הוצאת שתלים). טיפ חשוב מאוד שעליו נרצה לשים את האצבע, כדאי להיזהר מהנטייה להגדיל את החזה תוך שימוש  בשתל גדול מדי. ההשפעה של שתל מסוג זה לאורך שנים עלולה להכביד על החזה להאיץ שינויים בצורתו. בחירה בשתל לא גדול מדי תוכל לחסוך בעתיד את הצורך להוציא את השתל ולהכניס במקומו שתל קטן יותר. הצורך, אם יבוא בעתיד, לבצע הרמת חזה, יגיע לאחר שנים רבות למדי וכפי שהדבר מתרחש גם בקרב נשים שלא ביצוע מעולם ניתוח חזה כזה או אחר.

טיפ חשוב נוסף – לא כל שתלי החזה זהים בצורתם ובמבנה שלכם. יש לתת את הדעת לא רק לגודל השתל ולמעשה הנפח שלו אלא גם לצורה עצמה. אי שביעות רצון שלפעמים קיימת, נובעת לא מהגדלת יתר אלא מכך שצורת החזה (השתל) המנותח פשוט לא מתאימה כל כך למבנה הגוף או להעדפותיה של המטופלת. כמו כן, לא כל השתלים הקיימים בשוק זהים בטיבם. חשוב לוודא שהמנתח עושה שימוש אך ורק בשתלים מטיב מעולה, שכן בסופו של דבר – השתלים מהווים למשך שנים חלק מהגוף. הם נמצאים בפנים, אמנם, אך משפיעים על ההרגשה ועל צורת הגוף ודימוי הגוף. גם כאן, הכלל הקובע הוא, סוף מעשה במחשבה תחילה.

 

אולי יעניין אותך גם