fat_cropped

עודף משקל הוא אחת הבעיות היותר חמורות ונפוצות בימינו, בעיקר עקב העובדה שהוא מגביר את הסיכון ללקות במחלות שונות ובכך לגרום לפגיעה של ממש באיכות החיים. בנוסף, רבים ורבות מבעלי ובעלות הקילוגרמים המיותרים מרגישים לא בנוח איתם גם מבחינה אסתטית, כך שאין פלא כי כל כך הרבה אנשים נמצאים בעיצומה של דיאטה.

הדרך לרזות היא או על ידי שינוי תזונתי או באמצעות ניתוח להרזיה. שינוי תזונתי, יודע כל מי שאי פעם ניסה זאת, הוא אתגר מורכב אבל בהחלט ניתן לביצוע. מצד שני, לפעמים דווקא אחרי דיאטה מוצלחת במיוחד שהביאה להעלמתם של קילוגרמים מיותרים רבים, צצה בעיה חדשה: עודפי עור.

במקרים של עודף משקל קל דיאטה אולי לא תוביל להיווצרות אותם שקי עור שאמנם אינם מסוכנים לבריאות, אולם הם פוגמים באסתטיקה של האדם, בדימוי העצמי שלו ובמקרים רבים גם בביטחון העצמי – אולם מי שהיה חייב לרדת בגדול בהחלט עלול למצוא עצמו עם עודפי עור משמעותיים ומהווה מועמד אידיאלי לניתוחי הסרת עודפי עור. באזורה בטן הניתוח הנפוץ הוא מתיחת בטן.

העלמת עודפי עור וסימני מתיחה

כאמור לאחר ירידה משמעותית במשקל, נשארים באזור הבטן עודפי עור משמעותיים – שהרי הדיאטה סילקה רק את השומן המיותר ואילו רקמות העור נותרו במקומן.

בנוסף, העור באזור מרכז הגוף מאבד מהאלסטיות שלו לנוכח השינויים במשקל הגוף וכבר אינו מתכווץ, כך שהתוצאה היא מראה רופס מאוד, הן באזור הבטן התחתונה והן במותניים (כשאצל כל אחד ואחת ישנם כמובן מאפיינים ספציפיים וייתכן שאצל האחד רוב עודפי העור יתרכזו במותניים ואצל השנייה דווקא באזור הבטן התחתונה).

אגב, בחלק מהמקרים ניכרים עודפי עור וסימני מתיחה בעקבות דיאטה דרסטית גם באזורים אחרים, אם כי המוקד הוא בחלק המרכזי של הגוף ועל כן ישנו ביקוש רב לניתוח מתיחת בטן אחרי ירידה במשקל.

ניתוח בהתאמה אישית

ישנם מספר סוגים של ניתוחי מתיחת בטן, וחשוב להתאים לכל מטופל או מטופלת את ההליך המתאים ביותר למבנה הגוף שנוצר בעקבות הדיאטה. במצבים לאחר ירידה משמעותית במשקל עודפי העור יכולים להיות כל כך גדולים שהם נמשים גם באזור הגב. במקרה כזה מבצעים ניתוח למתיחת בטן היקפית – הצלקת סביב כל הגוף מאפשרת להגיע לתוצאות הטובות ביותר.

דגש נוסף הוא לוודא שהאדם הגיע למשקל הנכון עבורו והתייצב בו – לא כדאי לבצע הליך כירורגי אם האדם עדיין נמצא בעיצומה של דיאטה, שכן המשך הירידה במשקל עלול להוביל להיווצרותם של עודפי עור חדשים ובעצם לפגום בתוצאות הניתוח.

בכל מקרה במסגרת מתיחת בטן ראשית מסולקים עודפי העור כשבמקום הרקמות הרפויות ובעלות סימני המתיחה נוצרות רקמות חדשות, מחוזקת מעטפת השרירים באזור כך שדופן הבטן זוכה ביכולת להחזיק את המראה המחוטב ובנוסף מעצב המנתח הפלסטי את האזור כדי להעניק לו חזות מושכת במיוחד.

קל יותר לשמור על תזונה נכונה

רווח חשוב נוסף של מתיחת בטן בעקבות דיאטה הוא המוטיבציה המוגברת של האדם להמשיך ולהקפיד על תזונה נכונה, ובפרט כזו שמבוססת על אכילה מודעת, על כמויות המזון שנחוצות באמת לגוף ולא מעבר לכך וגם על תפריט עם כמה שפחות פחמימות ריקות (קמח לבן ומוצריו) ושומן רווי (בשר וחלב ומוצריו).

בלא מעט מקרים עודפי עור שלא מטופלים ובטן רופסת גורמים לאדם לזנוח את הדיאטה, בגלל שלמרות הירידה במשקל לא הושג למעשה רווח אסתטי, והרי במקרים רבים קל יותר לרדת במשקל מאשר לשמר את ההישג. הפיכתה של הבטן למתוחה, וכמובן גם ההשקעה בהליך הכירורגי (מבחינה רגשית, כספית ופיזית), מדרבנים את האדם לשמור על המראה החדש והמרשים שלו ובעצם לצאת לדרך חדשה באמת.