הזרקת חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית הינה מרכיב טבעי, המצוי בגופינו. תפקיד מרכזי של חומצה זו הינו להעניק נפח לתאים לשמור על הלחות (בזכות כושרה לספוח מולקולות מים). זאת במקביל לתפקוד חשוב במפרקים השונים. זהו לא היישום היחיד של מרכיב זה בגופינו אך כעת נרצה להדגיש את היישומים האסתטיים שלו. בעזרת פעולה פשוטה למדי, של הזרקת חומצה היאלורונית, ניתן לבצע פעולה של עיצוב פנים, פיסול ממוקד, מילוי קמטים או שקעים. בשורות הבאות נסביר כל מה שחשוב לדעת על ההזרקה, למי היא מתאימה, לכמה זמן התוצאות מחזיקות מעמד, האם אפשרי לבצע טיפולים חוזרים ועוד.

מילוי קמטים וגם שיקום העור

החומצה ההיאלורונית שבגוף הולכת ופוחתת לאורך השנים. זו סיבה מרכזית להתרופפות העור, התייבשותו והתקמטותו. הזרקה לא רק מעלימה קמטים אלא גם מעודדת יצירת קולגן והוספת נפח לפנים ושיפור ניכר בחזות הרעננה. ניתן לחזור על ההזרקות, עם הזמן ולאחר שההשפעה יורדת.

הזרקת חומצה היאלורונית ובוטוקס, האם זה אותו הדבר

המדע המודרני מאפשר פיתוח חומרים שונים שיכולים לשמש למטרות אסתטיות. כיום מקובלות מאוד הזרקות של חומרים שונים, טבעיים או סינתטיים. חומצה היאלורונית לצד בוטוקס (בוטוליניום), אלה שני החומרים המובילים בהזרקות כטיפולי יופי.

חשוב להדגיש כי הזרקות חומצה היאלורונית שונה מהזרקה של בוטוקס, אך לאו דווקא באופן התהליך אלא יותר בהשפעה של החומר עם הגוף. שני החומרים הללו, אגב, מיושמים בצורה זהירה, ובכל זאת יש להכיר את ההבדלים. חומצה היאלורונית הינה חומר טבעי המצוי בגוף. זהו חומר שמורכב בעיקרו מסוכרים ללא חלבונים. לכן, לא צפויה תגובת לוואי והגוף איננו דוחה את החומר המוזרק. אין תגובה חיסונית והמטרה היא לבצע מילוי של קמטים לא דינאמיים או שקעים.

הזרקת חומצה היאלורונית

לעומת זאת, בוטוקס הינו חומר אחר. זהו רעלן אשר מוזרק בכמות מאוד זעירה במטרה להביא לשיתוק פעילות שרירים מבוקר בפנים. כלומר, לאחר ההזרקה מוחלקים קמטי ההבעה הדינאמיים, כלומר אלה שמודגשים בעת צחוק, חיוך, דיבור, קמטי חשיבה וכדומה. יש הבדל גם במשך זמן ההשפעה של הטיפול בבוטוקס לעומת חומרי מילוי.

מהם הטיפולים הנפוצים בחומצה היאלורונית

את סוגי הטיפולים ניתן לחלק לתחומים שונים. מצד אחד, ניתן לבצע פעולות שתכליתן אסתטית ומצד שני ניתן לבצע פעולה שהתכלית שלה אחרת, לא אסתטית אלא יותר רפואית. הזרקת חומצה היאלורונית לברך כפעולה רפואית ולא אסתטית (על כך נפרט בהמשך), זהו סוג אחד של טיפולים. ומצד שני ניתן לבצע פעולות אסתטית, כלומר ללא תכלית רפואית, ובעיקר מדובר על הזרקות למילוי.

כחומר מילוי, ניתן בעזרת החומצה לבצע בין היתר הזרקה לאזור בו קיים שקע, אובדן גמישות, שקערורית וחוסר נפח. אזורים נפוצים לטיפול מסוג זה כוללים למשל שפתיים ולחיים. ניתן לעצב בצורה כזאת גם את אזור קו הלסת. אפשרי טיפול גם לצורך מילוי והשטחת קמטים עדינים או עמוקים, אשר אינם נחשבים לקמטים דינאמיים. קיימים טיפולי מילוי באזורים נוספים או עיצוב ללא ניתוח של אזור האף, תיקון ליקויים במראה הפנים כתוצאה מפגם מולד או גיל.

באיזה גיל אפשר להתחיל (להזריק חומרי מילוי)

מכיוון שהזרקה של חומרי מילוי נעשית משיקול אסתטי ואסתטי בלבד, לא מקובל להמליץ על גיל שבו ראוי להתחיל. לכל מטופלת ולכל מטופל יש מוטיבציה שונה להגיע אל הטיפול. יש כאלה שירצו לטשטש את הקמטוטים העדינים, כמעט מיד ברגע שהם מתחילים להופיע. יש אנשים שמעוניינים להתחיל בטיפולי הזרקות רק אם המראה של הפנים הופך לעייף.

זה די מקובל כי אנשים מגיעים לטיפול כאשר הם מרגישים הבדל ניכר בין הגיל שהם רואים כפי שמשתקף במראה לבין הגיל שהם חשים בליבם. ככלל, ניתן לומר שישנה ירידה מסוימת בגיל שבו מטופלות מגיעות לטיפול הזרקה ראשון. יש גם כאלה המגיעים לטיפול בהזרקה מפני שהם רוצים להיראות ייצוגיים ובמיטבם, בעבודה, בחברה, מטעמים מקצועיים (שחקנים, דוגמניות, מרצים). בסיכומו של דבר, אסתטיקה הינה תוצאה של הרגשה פנימית לא פחות מאשר מדד אובייקטיבי כזה או אחר. ומכיוון שהזרקה יכולה להשיג גם שיפורים מאוד עדינים, ניתן לראות גם אנשים צעירים ונשים צעירות מגיעים לטיפולים אסתטיים אלה.

האם הזרקה יכולה להחליף ניתוח

על פניו אפשר להתייחס לטיפולי ההזרקות בתור טיפולים “מחליפי ניתוח”. אך למעשה, זוהי ראיה מעט שטחית של הדברים. מדובר בשני הליכים שונים בתכלית אשר לכל אחד יתרונות, חסרונות, השלכות והשפעות שאפשר להרחיב עליהם את הדיבור. טיפולי ההזרקות בכללן לא נועדו להחליף כל ניתוח קוסמטי באשר הוא. יחד עם זאת, בקרב מטופלות או מטופלים רבים, זוהי דרך אלגנטית וטובה לשפר את מראה הפנים בצורה מאוד יפה, כאשר ניתוח עדיין איננו נדרש.

אפשרי בהחלט כי הזרקה תאפשר לדחות את הצורך בניתוח עבור מטופל/ת שבעתיד תרצה לשפר (בעזרת ניתוח פלסטי). אך יש המסתפקים בהזרקה ותו לא. כאשר המטופלת יחסית צעירה אך איננה שבעת רצון מהקמטים שמתחילים להופיע, אין צורך למהר לניתוח מתיחת פנים או אפילו מיני ליפט. הזרקות יכולות להעניק תוצאה מצוינת וטובה ולדחות את הצורך בניתוח בשנים רבות. אם מתלבטים לגבי הזרקת חומצה היאלורונית לפנים ורוצים לקבל תשובה מוסמכת, עדיף לפנות לרופא בעל מוניטין, אשר גם עוסק בהזרקות וגם מבצע טיפולים כירורגיים ופלסטיקה. כך ניתן להבין את כל ההשלכות, כל ההבדלים וכל המשמעויות.

האם אפקט ההזרקה נשמר לנצח

“לנצח” זו מילה גדולה מאוד ורצוי להמעיט את השימוש בה. אף תוצאה של הזרקה כמו אף תוצאה של ניתוח לא נשאר במצב סטטי ללא גבול. אך מטבע הדברים, ההשפעה של הזרקה עשויה להיות קצרה יותר ביחס לניתוח. הזרקות של חומצה היאלורונית מביאות לשיפור ניכר במראה הפנים, לאורך יותר זמן לעומת בוטוס. השפעת הטיפול של מילוי או החלקת קמטים באמצעות החומצה הטבעית יכולה לארוך שנה עד שנה וחצי. טיפול בחומרי מילוי קבועים הולך והופך לפחות מקובל.

סרטוט על פנים של אישה שעבר ניתוח אף

האם יש יתרון לחומצה היאלורונית לעומת חומרים כדוגמת סיליקון

חומרי מילוי בהזרקה כדוגמת סיליקון לכאורה משיגים תוצאות יותר ארוכות. בשל המנגנון השונה של פעולה הסיליקון בגוף (כחומר זר שמעורר תגובה עם הרקמות) יש דווקא עדיפות לחומצה היאלורונית. לכן טיפולי הזרקה אלה, החדשים יותר, הם גם הרבה יותר נפוצים כיום.

את השפעת הסיליקון, למשל בעיצוב שפתיים, הרבה יותר קשה לחזות. התוצאה עלולה להיות הרבה פחות טבעית למראה. אך מעבר לכך, התוצאה נשארת לצמיתות, גם אם יהיו עדיין שינויים כאלה ואחרים במראה השפתיים, קשה הרבה יותר לבטל תוצאה לא רצויה. בהזרקה של החומצה האמורה, השינויים בדרך כלל עדינים ומעודנים יותר. ברבות הימים, החומר נספג כולו וניתן לחזור על הפעולה. מלבד זאת, אם המטופלת (או המטופל) אינם מרוצים מהתוצאה, ניתן לבצע פעולה יזומה לסילוק החומצה. כלומר אפשר לפרק אותה כך שהגוף יפריש את המולקולות בצורה מהירה.

לכמה זמן בדיוק צפוי הטיפול להשפיע

לא ניתן לחזות מראש ובדיוק נמרץ לכמה זמן תשפיע הזרקת החומצה ההיאלורונית. יש לכך כמה סיבות. הסיבה הראשונה היא כמות החומר המוזרקת והעומק. יש טיפולים שטחיים יותר הנדרשים במצבים מסוימים ויש טיפולים עמוקים יותר. הרקמה סופגת את החומר בצורה אינדיבידואלית אך ניתן בהחלט לציין טווח מקובל. תקופת ההשפעה הינה בין 8 חודשים ועד לתקופת זמן כפולה מזה. למרות שיש מותגים שונים של חומצה, קשה להצביע על חברה מסוימת עדיפה. שמות איכותיים כדוגמת רסטילן או ג’ובידרם מעניקים בדרך כלל תוצאות טובות, לפרק זמן ראוי בהחלט.

איך בדיוק עובדת ההזרקה

לפני הטיפול עורך הרופא שיחה עם המטופלת בנוסף לבדיקה ובחינה של האזור המטופל. המטופלת מקבלת הסבר על אופן הטיפול, החומר המוזרק, משך התהליך, מה צפוי לאחר מכן. הרופא עשוי לסמן על פני העור סימונים, כדי להדגיש את האזור שבו יתמקד ההליך ושם יוזרק החומר הדרוש.

טיפול הזרקה לא נעשה בהרדמה מלאה ובדרך כלל גם לא דרושה הרדמה מקומית חזקה. כלומר, נעשה שימוש בחומרי אלחוש מקומיים. את החומרים הללו מזריקים לפני או במהלך הטיפול עצמו. את החומצה מחדירים למקום המיועד או באמצעות מזרק עדין או באמצעות צינורית (קנולה) דקיקה. זה תלוי מאוד בטכניקה שמעדיף הרופא וכן בכמות חומר המילוי או מיקום הטיפול.

אורך הטיפול קצר למדי, החל ממספר דקות ובדרך כלל לא יותר משעה. כמובן, מכיוון שכל מטופלת זקוקה לטיפול שונה, לפי תוכנית טיפול אישית. הרופא יוכל להעריך את משך הטיפול בשיחה המקדימה. תוך כדי הזרקה, עשוי הרופא לבצע עיסוי מקומי עדין, לפי הצורך. כך אפשרי לסייע בקליטת החומר.

עד כמה חשוב הניסיון של הרופא

אין ספק כי הזרקות של חומצה היאלורוניות נעשות בהליך יותר פשוט, יותר מהיר ונטול תופעות לוואי בייחס לטיפול כירורגי. עם זאת, יש הרבה משמעות למקצועיות, לידע ולניסיון של הרופא המטפל. בפרט, חשובה בנושא זה טביעת העין האסתטית, זיהוי גמישות העור, האלסטיות. חשוב שהרופא ידע להחליט במדויק באילו נקודות לבצע את ההזרקה, מהו העומק שבו היא תבוצע ואיזה סוג של חומר יהיה עדיף לשימוש. כמו כן, חשובה היכולת להבין את רצונם של המטופלים ולבצע תיאום ציפיות.

כאמור, לא שם המותג הוא בהכרח מה שחשוב. חומצה היאלורונית מגיע בסמיכויות שונות כך שמלבד הכמות שאותה בוחר הרופא להזריק, חשוב להתאים את הסמיכות לכל מטופלת ולכל מטופל ובהתאם לתוצאה שהם רוצים להשיג.

הנחיות לאחר הזרקת חומצה היאלורונית

בשל העובדה שהחומצה ההיאלורונית הינה חומר טבעי המוכר לגוף, לא צפויות תופעות לוואי משמעותיות. אפשרי כי לאחר הטיפול יופיעו שטפי דם מקומיים וכן נפיחות קלה או בצקת. תופעות אלה כשלעצמן אינן צריכות לעורר דאגה והן חולפות במהרה. נחוץ פרק זמן מסוים עד אשר תוצאות הטיפול וההזרקה ייראו בצורת הסופית. כשבוע עד שבועיים לכל היותר עשויים לחלוף עד שמיקום ההזרקה יחלים (בכל זאת, מדובר בטראומה מקומית מסוימת, גם אם קלה). מבחינה תפקודית, אין הוראות מיוחדות הנדרשות לאחר הטיפול. מותר להשתחרר מן המרפאה כמעט מיד לאחר הטיפול ולשוב הביתה או אפילו לעבודה. כן, ממש באותו היום וללא חשש.

יישומים נוספים של חומצה היאלורונית, לצרכים רפואיים

חומצה היאלורונית הינה בעלת תפקיד טבעי של סיכוך במפרקים ורקמות חיבור. זאת לצד תפקידה כחומר המעניק נפח לתאים ומעניק חיוניות ומראה צעיר לפנים שלנו. בשל התפקיד החשוב ברקמות החיבור והמפרקים, קיים יישום רפואי חשוב לחומצה היאלורונית. כלומר, ניתן להזריק כמענה טיפולי עבור אנשים הסובלים ממחלות מפרקים. במיוחד, זהו פתרון טוב עבור חולים בעלי דלקת מפרקים בחומרה קלה עד בינונית.

אגב, הצפי היא כי טיפול מסוג זה ילך וייהפך לסטנדרטי יותר ויותר. זאת, ממש כפי שקרה בתחום ההזרקות לצרכים אסתטיים. אמנם אין מדובר בטיפול שיכול להחליף באופן מלא שימוש בתרופות כגון סטרואידים או נוגדי דלקת אחרים, אך בהחלט יש לו משמעות רבה. במקביל לטיפולים נוספים, פיזיותרפיים ואחרים, באופן זה ניתן לשפר באופן ניכר את יכולת התפקוד. לאחר ההזרקה ניתן לראות בצורה יפה שיפור של טווח תנועה. בטווח הארוך, אפשר אף להימנע מטיפולים כירורגיים כדוגמת החלפת מפרקים. ללא ספק, החומצה ההיאלורונית כאן בכדי להישאר!