שאלות ותשובות בנושא הקטנת חזה

באיזה גילאים מומלץ לבצע ניתוח להקטנת חזה?

מומלץ לבצע ניתוח להקטנת חזה רק לאחר שהשדיים מפסיקים לגדול באופן סופי. בדרך כלל, הניתוח מבוצע רק לאחר שהמועמדת מגיעה לגיל 18 ולסוף תהליך הגדילה.

מתי לא מומלץ למטופלת לגשת לניתוח להקטנת חזה?

במקרים של השמנת יתר, לא הייתי ממליץ למטופלת לעבור הליך זה, מכיוון שיש צורך בהרזיה ובירידה במשקל, עוד טרם הניתוח. כמו כן, נשים שמעשנות באופן קבוע, חייבות להפסיק לעשן כשבועיים לפני הניתוח, כדי למנוע סיבוכים הקשורים בעישון.

מה כוללת הפרוצדורה הניתוחית?

ניתוח הקטנת חזה מתבצע תחת הרדמה כללית, ונמשך כשלוש שעות. במהלך הניתוח, מסירים חלק מרקמת השד ומקטינים את מעטפת העור סביבה. בכל ניתוח של הקטנת חזה, מבצעים גם הרמה של החזה ומעצבים את צורתו מחדש, עד להגעה לתוצאה אסתטית אופטימלית.

מהם הסיבוכים האפשריים העלולים להיגרם מהניתוח?

הסיבוך השכיח ביותר שעלול להיגרם מניתוח להקטנת חזה הוא היפרדות תפרים, תופעה שמופיעה בעיקר באזור התחתון של רקמת השד. הטיפול במצב זה כולל החלפות חבישה – ובדרך כלל הפצעים מחלימים במהרה. סיבוכים נוספים שעלולים להיגרם דומים לאלה העלולים לצוץ אחרי כל ניתוח: זיהום, דימום, א-סימטריה ואובדן תחושה בפטמה – אך אלה די נדירים. חשוב לציין כי לניתוחי הקטנת חזה ישנו שיעור הצלחה מאוד גבוה, ובדרך כלל שביעות הרצון של המנותחות גבוהה ביותר, בשל השיפור הדרמטי באיכות חייהן.

האם יש גבול ליכולת ההקטנה?

מידת ההקטנה נקבעת לפי מבנה הגוף של המטופלת, וכן על פי רצונה האישי. אכן ישנה מגבלה במידת הקטנת החזה שניתן לבצע – ולא ניתן להגיע לגודל שד מאוד קטן, כיוון שיש לשמר את אספקת הדם התקינה לפטמה.

מה כוללת ההחלמה מהניתוח?

לאחר הניתוח, נדרש אשפוז של לילה אחד. תקופת החלמה מהניתוח עומדת על כעשרה ימים, שבהם יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת. יחד עם זאת, אין הגבלה כלשהי על תפקוד יום-יומי רגיל, על עבודה משרדית או על נהיגה. לאחר הניתוח יש ללבוש חזיית ספורט למשך חודש.

מהם החידושים האחרונים בתחום ניתוחי הקטנת החזה?

כיום ישנו מוצר חדש ומהפכני לניתוח להקטנת חזה: מערכת OrbiShape ("החזייה הפנימית"). מדובר בפיתוח ישראלי של חברת אורביקס, ובמוצר שבו משתמשים בזמן הניתוח עצמו. הרעיון שעליו המוצר מבוסס: העברת משקל השד מהעור למבנים גרמיים יציבים של דופן בית החזה. בניתוח, מוכנסת לגוף יריעת סיליקון עדינה, המתקבעת בתוך רקמת השד באמצעות חוטים. תפקידה של מערכת זו הוא לתמוך ברקמת השד ולמנוע נפילה של החזה לאחר הניתוח.

האם ניתן להיכנס להריון לאחר הקטנת חזה?

בהחלט. מומלץ להמתין כשנה כדי למנוע מצב שבו שינויים הורמונליים (שהם חלק בלתי נפרד מכל הריון) פגומים בתהליך הריפוי של החזה ומשפיעים על תוצאותיו.

האם ניתן להניק לאחר ניתוח להקטנת חזה?

במרבית המקרים לא ניתן להניק לאחר ניתוח להקטנת החזה.

כמה זמן מחזיקות מעמד תוצאות הניתוח?

השינויים שמחולל ניתוח להקטנת החזה הינם קבועים. יחד עם זאת עדיין מדובר באיבר שהוא חלק מהגוף, ובהתאם מושפע מתהליכים שונים כמו עלייה במשקל או התבגרות. הקפדה על אורח חיים בריא מסייעת לשמר את הישגי ההליך הכירורגי ואת המראה המחמיא באופן כללי לאורך זמן רב במיוחד.

האם קופות החולים משתתפות בעלות הניתוח?

ישנם מצבים שבהם חזה גדול מדי מוביל גם למצוקות בריאותיות ולא "רק" אסתטיות. בין השאר עלולים שדיים גדולים, שמטבעם הינם גם כבדים, ליצור כאבי גב, כאבים בכתפיים ובעיות יציבה. בהתאם בחלק מהמקרים קופת החולים משתתפת בעלות הניתוח להקטנת החזה – התנאים משתנים מקופה לקופה ובהתאם לסוג הביטוח של כל מטופלת. ניתן לפנות לקופת החולים כדי לברר את הזכאות וגם במסגרת מפגש ייעוץ עם מנתח פלסטי תקבלי מענה מותאם אישית עבורך לסוגיה זו.

אילו צלקות נשארות בעקבות הקטנת החזה?

במרבית המקרים הצלקת הינה בצורת עוגן (מעין T הפוכה) וכן ישנה צלקות סביב הפטמות. הליך חדשני מאפשר צלקת אחת בלבד, מהפטמה אל עבר הקפל התת-שדי. ישנם הבדלים בין מטופלת למטופלת בהתאם ליכולות הריפוי של הגוף ומאפיינים ספציפיים אחרים, ובדרך כלל הצלקות הופכות עם הזמן לבהירות ולא מורגשות.