שאלות ותשובות בנושא מתיחת בטן

מהו ניתוח מתיחת בטן ולמי הוא מיועד?

ניתוח מתיחת בטן בא לתת מענה למצבים בהם ישנם עודפי עור בבטן תחתונה ושרירי הבטן רפויים. בניתוח מסירים את עודפי העור והשומן ומהדקים  את השרירים עד קבלת בטן שטוחה.

למי? ישנן שתי קבוצות של אנשים אשר עוברים את הניתוח – נשים לאחר לידות. בעקבות מתיחת עור הבטן בזמן ההריונות נוצרים עודפי עור גדולים שלעיתים אינם נעלמים לאחר ההריון וכן נגרמת חולשה של דופן הבטן.

הקבוצה השניה היא של גברים ונשים לאחר הרזיה. כתוצאה מהרזיה ניכרת נשארים עודפי עור רבים, הדרך היחידה לטפל בהם היא על ידי הסרה בניתוח.

עד כמה הניתוח שכיח?

מדובר בניתוח מאוד שכיח. כ 100,000 ניתוחים בשנה בארה"ב

מהן השיטות לניתוח מתיחת בטן?

ישנם 3 סוגים עיקרים של מתיחת בטן- מתיחת בטן מלאה – בניתוח זה מסירים את עודפי השומן והעור מהבטן התחתונה ומהדקים את רפיון שרירי הבטן לאורך כל הבטן.

הניתוח השני – מיני מתיחת בטן (TUMMY TUCK) – זהו ניתוח פשוט יותר ומיועד למטופלים שלהם עודפי עור המרוכזים בבטן תחתונה מתחת לטבור ושרירי הבטן שלהם טובים וחזקים. מדובר בניתוח פשוט יחסית עם צלקת קצרה יחסית בבטן תחתונה, במיקום נמוך ללא נגיעה בטבור.

הניתוח השלישי – מתיחת בטן היקפית – בעיקר במצבים של עודפי עור לאחר הרזיה, במקרים אלו מסירים גם עודפי עור מהגב, כך שמתקבלת הרמת גוף היקפית.

לעיתים משלבים בניתוח שאיבת שומן – בעיקר כאשר ישנם עודפי שומן באזור המותניים.

חשוב מאוד להתאים את הניתוח המתאים לפציינטית על מנת לקבל תוצאה טובה.

איך זה נעשה?

מדובר בניתוח בהרדמה כללית. אורך הניתוח כשעתיים והוא מצריך אישפוז של לילה במרכז הרפואי. בניתוח מבוצע חתך לאורך הבטן התחתונה, פעמים רבות באזור בו היתה צלקת קודמת מניתוח קיסרי. מבצעים הידוק של שרירי הבטן ודופן הבטן על ידי תפירה פנימית לאורך הבטן במרכזה – פעולה זו נעשת על מנת להגיע למצב של בטן שטוחה וחלקה במקום בטן רפויה ועגלגלה. מסירים את עודפי העור והשומן ממקמים מחדש את הטבור ותופרים. לאחר הניתוח מושארים שני צינורות ניקוז.

זה מרזה או רק מעצב?

הניתוח אינו מיועד להרזיה. הוא מעצב את הגוף.

באילו גילאים מומלץ לבצע את הניתוח?

הניתוח מבוצע בד"כ לאחר סיום הריונות.

מתי המנתח לא יסכים לבצע את הניתוח?

לפני ביצוע הניתוח יש לוודא שבריאות המטופלת תקינה והיא אינה סובלת ממחלות אשר עלולות לסכן את בריאותה כתוצאה מהניתוח. חשוב להפסיק לעשן שבועיים לפני הניתוח שכן עישון מעלה את הסיכון לסיבוכים, כולל נמק עורי.

האם יש חשש לסיבוכים ?

ההחלמה במרבית המקרים היא טובה מאוד, לאחר תקופת התאוששות של כעשרה ימים ניתן לחזור לתפקוד רגיל למעט הרמת משאות כבדים או פעילות גופנית מאומצת.

בשיחה שלפני הניתוח יש להסביר ולפרט את הסיבוכים האפשריים, כולל דימום, זיהום, היפרדות תפרים, אהסימטריה.

מהו זמן ההחלמה?

בין שבועים ל- 10 ימים, חזרה לפעילות גופנית – הליכה שבועיים, פעילות רגילה חודש וכפיפות בטן חודשיים.

האם נשארות צלקות?

בניתוח נשארת צלקת לאורך החלק התחתון של דופן הבטן. הצלקת מתוכננת להיות נמוכה ולהיות מוסתרת בקו התחתונים או בגד הים. במקרים רבים אף ממקמים את הצלקת נמוך יותר מצלקות של ניתוח קיסרי. במהלך הזמן הצקלת מיטשטשת.

חשוב להקפיד על ?

לעבור את הניתוח רק אצל מנתח פלסטי מומחה.

כאשר יש עודפי שומן – לשלב שאיבת שומן במותניים.

לאחר הניתוח להקפיד על נשימות עמוקות, חזרה מהירה לפעילות – הליכה וכו