כשאנחנו חושבים על מתיחת פנים בדרך כלל התמונה שתעלה אצלנו בראש היא של ניתוח או של המראה החדש, הצעיר יותר והמחמיא שזוכים לו המנותחים שהשכילו לבחור מנתח מיומן ובעל טביעת עין טובה – אבל כדאי לדעת שבסופו של דבר מדובר בתהליך שמורכב ממספר שלבים ולא רק מניתוח.

פגישת הייעוץ בתחילת תהליך מתיחת פנים

התהליך של הרמת הפנים (מתיחת פנים מבוססת על הרמת רקמות שצנחו עם השנים והחזרת המראה המלא והמחמיא לאזור מרכז הפנים, כך שנהוג לקרוא לניתוח, ולתהליך כולו, גם "הרמת פנים") נפתח במפגש ייעוץ עם הרופא המנתח – במובנים רבים זהו השלב החשוב ביותר.

מפגש הייעוץ ממלא 2 מטרות: ראשית, הוא מאפשר למנותח או למנותחת להתוודע אל מי שהם מתעתדים להקנות לו גישה חופשית אל הפנים שלהם ובעצם מפקידים בידיו את המראה העתידי שלהם. מאחר שניתוחי מתיחות פנים הם במקרים רבים הגשמת חלום של ממש, חשוב מאוד שהמטופלים ייכנסו בסופו של דבר אל חדר הניתוח כשהם יודעים בוודאות שהם בידיים טובות, ולשם כך נדרשת היכרות אמיתית.

המטרה השנייה היא לאפשר לכירורג הפלסטי לבחון את מבנה הפנים של המטופלים ואת מצב העור. בנוסף מקשיב הרופא לרצונות של כל מטופל או מטופלת, ועל סמך כל האינפורמציה, ובהתבסס כמובן גם על הניסיון הנרחב שלו, הוא מתחיל לתכנן את הניתוח המיטבי עבור אותו אדם.

בפרט מתקבלת ההחלטה האם לבחור בניתוח מתיחת פנים מלא או במיני-ליפט, האם לשלב מתיחת צוואר, האם כדאי לכלול הליכים כירורגיים נוספים כגון הרמת גבות או הרמת עפעפיים, ועוד.

עוד מרכיב בפגישה הוא המידע המקיף שנמסר למנותחים, כולל סיבוכים אפשריים, מיקום החתכים והצלקות ועוד, ובעצם כל מה שצריך כדי שהם יוכלו לקבל החלטה מושכלת על סמך תמונת מצב מלאה האם אכן ברצונם לעבור את הניתוח.

הכנות לקראת ניתוח הרמת פנים

השלב הבא הוא ההיערכות לקראת הניתוח עצמו.

בין השאר מתבצעות בדיקות שונות – ספירת דם, כימיה, אק"ג, צילום חזה ובדיקות נוספות בהתאם למצב הרפואי הספציפי של כל מנותח/מנותחת – וזאת על-מנת לוודא שהוא אכן כשיר לעבור את ההליך הכירורגי.

מטופלים אשר מעשנים נדרשים להימנע מהרגל מזיק זה לפחות 21 יום לפני ניתוח מתיחת פנים (וגם לאחריו אסור לעשן במשך לפחות שבועיים).

מרכיב נוסף בהיערכות לקראת הרמת פנים הוא הפסקת נטילת תרופות מסוימות (למשל אספירין) ותוספי מזון (כגון ג'ינסנג, גינקו בילובה, קיו 10, אומגה 3 ו-ויטמין E).

הדרך המומלצת לביצוע ניתוח הרמת פנים היא בהרדמה מלאה, ובהתאם יש להפסיק לאכול 8 שעות לפניו (כולל 4 שעות ללא שתייה).

כיצד מתבצעים ניתוחי מתיחות פנים?

כאמור ישנם מספר סוגי מתיחות פנים ובפרט ישנה הבחנה בין מתיחת פנים למלאה למיני מתיחה.

בהתאם ישנם גם הבדלים מבחינת אופי הניתוח עצמו וכן זמן הניתוח (שנמשך בין שעתיים ל-5).

באופן עקרוני במתיחה מלאה החתך מתחיל באזור הרקות (מאחורי קו שיער) ויורד אל קדמת האפרכסת ומשם מתעגל מסביב לתנוך עד לקרקפת האחורית (כך שלמעשה הוא מוסתר). דרך חתך זה מבצע הרופא המנתח תפירה פנימית של שכבות שרירים כדי למשוך אותן כלפי מעלה. כמו כן מוסרים עודפי עור ומוקדשת תשומת לב גם לנפחים של הרקמות השונות כך שהתוצאה תהיה מהודקת ובה בעת טבעית ומלאת חיוניות.

מיני מתיחה מצריכה חתך קצר יותר (בחלק הקדמי של האפרכסת וקצת מאחוריה). בשני סוגי הניתוחים מתבצעת במידת הצורך גם מתיחת צוואר, וכן הליכים נוספים דוגמת הרמת גבות, הרמת עפעפיים, הזרקת שומן עצמי (לכפלים הנזולביאלים, כלומר האזור שבין צידי הפה לבין האף) ועוד.

אשפוז לאחר הרמת פנים

לאחר סיום הניתוח מועברים המטופלים לחדר התאוששות כדי לזכות בהשגחה צמודה מצד אחות מנוסה. בשלב זה של תהליך מתיחת פנים מונחים על העיניים קומפרסים מיוחדים כדי להפחית את הנפיחות שגורם הניתוח.

שלב זה נמשך כשעה ולאחר מכן נשארים באשפוז למשך לילה אחד.

החלמה לאחר ניתוח מתיחת פנים

השלב הבא, ויש להודות שהוא מעט מתסכל לעתים, הוא ההחלמה.

הסיבה לתסכול המסוים היא שתוצאות הניתוח עדיין לא נראות לעין, ומטבע הדברים המנותחים כבר חסרי סבלנות לדעת כיצד ייראו ועד כמה החזות שלהם תהפוך צעירה יותר ומרשימה יותר.

ההחלמה הראשונית נמשכת בין שבוע לשבועיים, ובמהלך פרק זמן גם מוסרים תפרים שבוצעו. בשורה טובה נוספת היא שהסיבוכים האפשריים (דימום, זיהום, פגיעה עצבית, אובדן תחושה או בצקת) נדירים.

לאחר חודש ניתן לחזור לשגרה מלאה כולל פעילות גופנית, צביעת שיער, תספורת וכו'.

השלב האחרון של תהליך מתיחת פנים

השלב האחרון של מתיחות פנים מגיע מספר חודשים לאחר הניתוח, ובאופן טבעי הוא המשמח ביותר, שכן לאחר שתוצאות הניתוח באות לידי ביטוי מלא האדם נראה צעיר יותר במידה משמעותית, ומן הסתם הדבר משפר דרמטית את איכות חייו.

בנוסף כדאי לדעת שתוצאות ההליך נשמרות ל-5 עד 15 שנים, ובפרט אצל מי שמקפיד על אורח חיים בריא – כך ששלב משמח זה נמשך פרק זמן ארוך במיוחד.

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על: