relaxed and sleeping

החל מגיל מסוים כמעט כל אחד וכל אחת חוששים להתבונן במראה. וכשאין ברירה – שהרי פעמיים ביום אנחנו מצחצחים שיניים, לעתים אנחנו זקוקים למראה כדי לבדוק אם הבגדים שבחרנו מחמיאים לנו וממילא העולם שסביבנו משקף לנו את עצמנו כל הזמן – מתעוררת תמיד תחושה שמשלבת פליאה, תסכול וצער: ככה אנחנו נראים? מי זה הקשיש שמסתכל עליי מהמראה? ממתי אני נראית כמו אמא שלי?

ישנם גם כאלה שמקבלים את השינויים הבלתי נמנעים במראה הפנים – הצניחה והתארכות הרקמות, הקמטים שנחרצים ומעמיקים והרפיון הכללי – מתוך מחשבה ש"אין מה לעשות, אנחנו כבר לא בני שלושים". אבל בהחלט יש מה לעשות, ואפשרי להצעיר פנים שהתבגרו והזדקנו בטרם עת, ולא רק שאפשר ליהנות ממראה חיוני ומחמיא יותר אלא שישנן כמה דרכים לעשות זאת במסגרת הרפואה האסתטית כך שכל אחד וכל אחת יכולים למצוא את ההליך המתאים להם ביותר ואשר יוביל לתוצאות המבוקשות מבחינתם.

מדוע הפנים שלנו מתבגרים?

עוד לפני פירוט כל האפשרויות שעומדות בפני מי שרוצה להצעיר את הפנים, כדאי לדעת מדוע בעצם הפנים שלנו מתבגרים.

סיבה אחת היא הכמות ההולכת ופוחתת של קולגן ואלסטין, שני חלבונים שהגוף שלנו מייצר כל הזמן אבל בכמויות קטנות יותר ככל שאנחנו מתבגרים. שני חלבונים אלה אחראים על יצירת רקמות עור חלקות ומוצקות, וככל שיש פחות מהם כך העור הופך רפוי, מקומט ונטול גמישות. בנוסף עור הפנים, כמו גם בשאר הגוף, הופך דק יותר עם הזמן ועל כן הקמטוטים, הקמטים והחריצים בולטים יותר. תופעה נוספת שמתרחשת בגילאים מבוגרים היא הידלדלות של השומן מתחת לעור הפנים, דבר שגורם לעור הפנים להתרופף, לצנוח ולהקנות לפנים כולם מראה מוארך, מותש ואפילו קשיש. גם העצמות מידלדלות עם הזמן, נספגות בלסת והופכות את קו הלסת למטושטש ועל כן את המראה לרפוי וחסר נוכחות, ותופעה אחרת היא התרופפות של הרצועות התומכות בפנים.

כל אלה מחייבים נקיטת פעולות שונות כדי להחזיר את המצב לקדמותו, וכאמור ישנו מבחר אפשרויות.

מתיחת פנים מלאה

במקרים שבהם נדרש שינוי רחב היקף יחסית, סביר להניח שהפתרון הוא מתיחת פנים מלאה – הליך כירורגי משמעותי שכולל סילוק רקמות עור עודפות, הזרקת שומן עצמי לאיזון הנפחים במקומות השונים בפנים, הרמת רקמות למקומן המקורי, ובמידת הצורך מתן מענה ספציפי לאיברים שזקוקים לכך (למשל שילוב מתיחת צוואר, שלרוב כוללת גם שאיבת שומן מאיבר זה, במסגרת ההליך הכולל, הרמת גבות אם אלה צנחו באופן בולט לעין, ועוד).

מיני ליפט

במקרים שבהם השינוי הנדרש פחות דרמטי – לרוב אצל מטופלים צעירים יותר או כאלה שבזכות הקפדה על אורח חיים בריא או הודות לגנים משובחים, כל התופעות שמבגרות את הפנים התרחשו אצלם בעוצמה נמוכה יחסית – ניתן לבצע הליך כירורגי צנוע יותר והוא מיני ליפט.

מיני ליפט, כלומר מיני הרמת פנים, מתמקדת בעיקר במחצית התחתונה של הפנים, ובאופן טבעי ההחלמה לאחר הליך כירורגי זה קצרה יותר ופשוטה יותר ביחס למתיחה מלאה של הפנים. בלא מעט מקרים מי שעובר או עוברת מיני ליפט בגיל צעיר יחסית (סביב ה-50 ואף לפני) לא יזדקקו בשלב מאוחר יותר למתיחה מלאה אלא רק לטיפולים פשוטים יותר.

הזרקת בוטוקס

במקרים שבהם המראה המבוגר יתר על המידה נוצר בעיקר עקב קמטים סביב העיניים ובמצח, ייתכן שאפשר לוותר על ניתוח ולעבור טיפול פשוט יותר – הזרקת בוטוקס. בוטוקס הוא חומר רב עוצמה שמופק מחיידק שנקרא בוטולינום טוקסין והפעולה שלו היא חסימת אותות עצביים מהמוח אל חלק מהשרירים בשליש העליון של הפנים. מאחר שקמטים במצח כמו גם קמטים סביב העיניים הם קמטי הבעה, כלומר תוצר של פעילות שרירים שמשפיעה כמובן גם על העור סביבם, הרי שהתוצאה של זריקת בוטוקס היא הפחתת רמת הפעילות של השרירים והחלקת קמטים יעילה. חשוב להקפיד על מינונים מדויקים ועל הזרקה לנקודות הנכונות בהתאם למבנה הפנים הספציפי של האדם – כדי שמצד אחד תושג העלמת קמטים משמעותית ומצד שני לא ייווצר מראה קפוא (שהוא תוצאה של נטרול יתר של השרירים ועל כן חוסר יכולת להביע רגשות באמצעות הבעת פנים).

מילוי קמטים

קמטים באזורים אחרים של הפנים אינם קמטי הבעה, כלומר הם לא נגרמים בגלל פעילות שרירים ועל כן הזרקת בוטוקס אינה יעילה ביחס אליהם. במקרים אלה ניתן לטשטש את הקמטים בעזרת חומרי מילוי ובפרט חומצה היאלרונית ובכך לתרום להצערת הפנים.

למידע נוסף על מתיחת פנים
למידע נוסף על טיפול בבוטוקס
למידע נוסף על הזרקת חומרי מילוי